Κύριος

Εμφραγμα

Γιατί απαγορεύεται το Analgin?

Metamizole - αυτό είναι το όνομα της ουσίας που περιέχεται στο γνωστό και δημοφιλές Analgin. Το 2020, θα γιορτάσει εκατό χρόνια και 50 χρόνια από τότε που άρχισε να χρησιμοποιείται ευρέως σε όλο τον κόσμο. Ταυτόχρονα, η παλαιά περίοδο χρήσης πρόσθεσε μόνο αντιφάσεις σε αυτό το φάρμακο. Είναι γνωστό ότι το Analgin απαγορεύτηκε για χρήση σε ορισμένες χώρες του κόσμου, ας δούμε αν είναι τόσο τρομακτικό.

Πού στον κόσμο απαγορεύεται το Analgin και γιατί?

Η διφορούμενη στάση των γιατρών και των φαρμακολόγων απέναντι στη μεταμιζόλη μπορεί να αποδειχθεί από το παράδειγμα της προοδευτικής Σουηδίας, η οποία την απαγόρευσε για πρώτη φορά το 1974, την επέστρεψε στα φαρμακεία το 1995, την απαγόρευσε ξανά και σχετικά πρόσφατα την επέτρεψε ξανά. Το Analgin απαγορεύεται στις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, τη Δυτική Ευρώπη, αλλά οι συζητήσεις σχετικά με την καταλληλότητα των περιορισμών δεν υποχωρούν εκεί, ειδικά τα τελευταία χρόνια.

Αυτή η στάση σχετίζεται με μια παρενέργεια του Analgin που προκαλεί μια σπάνια αλλά πολύ σοβαρή ανεπιθύμητη ενέργεια με τη μορφή μιας ασθένειας του αίματος - της ακοκκιοκυττάρωσης. Υπολογίζεται ότι για κάθε 300 εκατομμύρια άτομα που παίρνουν το Analgin μία φορά το μήνα, μπορεί να συμβούν 50 έως 500 θάνατοι. Σε απόλυτους όρους, φαίνεται φοβερό, αλλά στατιστικά δεν είναι τόσο μεγάλος αριθμός, σε σύγκριση με άλλα φάρμακα χωρίς ιατρική συνταγή. Εάν η μεταμιζόλη δεν είχε ασφαλέστερες εναλλακτικές λύσεις με τη μορφή ιβουπροφαίνης και παρακεταμόλης (η οποία αποτελεί επίσης αντικείμενο αντιπαράθεσης, βλ. Συγκρίσεις παρακάτω), η χρήση της δεν θα περιοριζόταν στις παραπάνω χώρες.

Ταυτόχρονα, δεν υπολογίζεται πόσες ζωές έσωσε η Analgin ως αντιπυρετικό (ειδικά σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα) όταν άλλα αντιπυρετικά (για παράδειγμα, παρακεταμόλη) δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη θερμοκρασία. Εδώ, το πλεονέκτημά του είναι ασυμβίβαστο και στη χώρα μας χρησιμοποιείται ευρέως από γιατρούς έκτακτης ανάγκης.

"Analgin" σε ενέσιμα (500 mg / ml)

Από την άλλη πλευρά, στη Ρωσία, το Analgin είναι πολύ δημοφιλές ως αναισθητικό (αντιπροσωπεύει σχεδόν το 80% όλων των αγορασμένων φαρμάκων για την εξάλειψη του πόνου), κυρίως λόγω της φθηνότητας. Ταυτόχρονα, για την ανακούφιση του κοιλιακού πόνου, τα αντισπασμωδικά είναι αρκετά συχνά, τα οποία εμφανίζουν λιγότερες παρενέργειες από τη μεταμιζόλη και δεν είναι πολύ πιο ακριβά.

"Analgin" σε δισκία (500 mg)

Ένα άλλο επιχείρημα υπέρ της Analgin είναι η πρόσφατη έρευνα (2014). Μεταξύ των παρενεργειών της, η πιο σοβαρή και πιο αμφιλεγόμενη είναι η μυελοτοξική επίδραση και ο κίνδυνος της επαγόμενης από μεταμυζόλη ακοκκιοκυττάρωσης θεωρήθηκε υπερβολικός. Ενδιαφέρουσες μελέτες δημοσιεύθηκαν τον Απρίλιο του 2015, όπου η συχνότητα των ανεπιθύμητων ενεργειών του Analgin συγκρίθηκε με εναλλακτικές λύσεις: ασπιρίνη, ιβουπροφαίνη, παρακεταμόλη.

Analgin εναντίον ασπιρίνης

Στην ομάδα των 227 ασθενών που έλαβαν μεταμιζόλη, μόνο 20 άτομα παραπονέθηκαν για αρνητικά αποτελέσματα (όχι απειλητικά για τη ζωή) και σχεδόν τον ίδιο αριθμό (19) των 149 ασθενών που έλαβαν ασπιρίνη. Δηλαδή, οι στατιστικές δεν είναι υπέρ της ασπιρίνης..

Analgin vs Paracetamol

Αναφέρθηκαν 26 ανεπιθύμητες ενέργειες σε 164 ασθενείς που έλαβαν μεταμιζόλη και 23 στους 166 ασθενείς που έλαβαν παρακεταμόλη. Δεν έχουν αναφερθεί σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες. Είναι αλήθεια ότι το Analgin είχε ακόμη περισσότερες παρενέργειες από το καρδιαγγειακό σύστημα - σε 13 άτομα, σε σύγκριση με δύο από την παρακεταμόλη. Αυτό οφείλεται στην υποτασική επίδραση (μείωση της πίεσης) της μεταμιζόλης..

Analgin έναντι ΜΣΑΦ

1000 mg Analgin είχαν περίπου το ίδιο αναλγητικό αποτέλεσμα με 600 mg ιβουπροφαίνης σε ασθενείς με μετεγχειρητικό πόνο. Σε μελέτες το 2009, όπου το Analgin συγκρίθηκε με ένα από τα πιο ισχυρά ΜΣΑΦ - μία εφάπαξ δόση κετορολάκης, σημειώθηκε ότι το τελευταίο έδωσε περίπου την ίδια ανακούφιση από τον πόνο. Δεδομένου ότι το ketorolac είναι επιρρεπές να προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες από το γαστρεντερικό σωλήνα με τη μορφή εσωτερικής αιμορραγίας, αυτό δεν μιλά υπέρ του.

Από τους 858 ασθενείς που έλαβαν Analgin, παρατηρήθηκαν ορισμένες ανεπιθύμητες ενέργειες στους 213 (εκ των οποίων 9 σοβαροί). Ταυτόχρονα, από 1.086 άτομα που έλαβαν ΜΣΑΦ, 295 ανέφεραν αρνητικά αποτελέσματα (24 από αυτά ήταν σοβαρά). Οι πιο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες ήταν ζάλη και κεφαλαλγία - σε 49 άτομα (Analgin) έναντι 87 (ΜΣΑΦ).

ευρήματα

Πολλοί συνδέουν τους περιορισμούς με τη συνωμοσία φαρμακευτικών εταιρειών που προωθούν νέα και πιο ακριβά φάρμακα. Αυτή η άποψη φαίνεται πολύ συνωμοτική. Οι προτεινόμενες εναλλακτικές λύσεις (για παράδειγμα, η ιβουπροφαίνη), ακόμη και στις ανεπτυγμένες χώρες, δεν είναι πολύ ακριβότερες. Τότε γιατί απαγορεύεται το analgin εκεί και το έχουμε σε ελεύθερη πώληση; Πρώτον, αυστηρότερη ρύθμιση και έλεγχος φαρμακευτικών προϊόντων. Στα ίδια κράτη, είναι αδύνατο να αγοράσουμε χωρίς ιατρική συνταγή πολλά φάρμακα που απελευθερώνονται από εμάς, για παράδειγμα, αντιβιοτικά. Δεύτερον, η επιπόλαια στάση των ίδιων των ασθενών έναντι των παυσίπονων. Μόνο στον κινηματογράφο μπορεί ένας βάναυσος ήρωας με πέτρινο πρόσωπο να μασήσει αμέσως μια χούφτα δισκία παυσίπονων χωρίς συνέπειες. Στην πραγματική ζωή, η υπέρβαση μιας εφάπαξ δόσης τουλάχιστον δύο φορές, μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις θα περάσει απαρατήρητη από το ήπαρ ή τα νεφρά.

Analgin: γιατί απαγορεύτηκε

Αναλίν

Ένα αναλγητικό παράγεται ως δισκία, ένα διάλυμα για ενδοφλέβια ή ενδομυϊκή χορήγηση, κάψουλες. Σε ένα δισκίο ή σε 1 ml διαλύματος, υπάρχουν 500 mg νατριούχου μεταμιζόλης.

Τα δισκία τοποθετούνται σε κυψέλες των 10-20 τεμαχίων, οι οποίες συσκευάζονται σε κουτιά από χαρτόνι. Το διάλυμα είναι σε αμπούλες των 2 ml. Μια παλέτα με 10 αμπούλες τοποθετείται σε ένα κουτί.

Οι δημοφιλείς κατασκευαστές του Analgin στη Ρωσία είναι οι Pharmstandard, Grotex Ltd., Obolenskoye fp, Organika. Το κόστος του αναλγητικού κυμαίνεται από 7 έως 100 ρούβλια.

  • Φλεγμονώδης και μολυσματικός πυρετός
  • Μέσος ή ήπιος πόνος (νευραλγία, κολικός, ημικρανία, οδοντικές παθήσεις, μυαλγία, εμμηνόρροια, μετεγχειρητική περίοδος).

Το Analgin αντενδείκνυται για χρήση σε βρογχόσπασμο, νεφρική ή ηπατική δυσλειτουργία, δυσανεξία στα παράγωγα πυραζολόνης, εγκυμοσύνη, σε παιδιά έως 3 μηνών. Επίσης, το αναλγητικό δεν χρησιμοποιείται για φλεγμονή του εντέρου, μεταμόσχευση παράκαμψης στεφανιαίας αρτηρίας, G6PD, αιμορραγία και γαστρεντερικά έλκη, ρινίτιδα, λευκοπενία.

Άλλες αντενδείξεις είναι η υπερκαλιαιμία, οι ασθένειες του αίματος, η κνίδωση, που προκαλούνται από ΜΣΑΦ, αναιμία, αιματοποίηση, ΧΑΠ. Προσοχή Το Analgin συνταγογραφείται για υπόταση, σύνδρομο στέρησης, πυελονεφρίτιδα, σωματικές παθήσεις, καρδιακή ανεπάρκεια, διαβήτη. Ισχαιμική καρδιοπάθεια, κάπνισμα.

Μια εφάπαξ δόση δισκίων για ενήλικες είναι 0,5-1 χάπι (0,25-0,5 g). Τα χάπια πίνουν 2-3 φορές όλη την ημέρα μετά το φαγητό.

Μπορείτε να πίνετε όχι περισσότερο από 1 g νατριούχου μεταμιζολίου κάθε φορά. Μέχρι 3 g Analgin μπορούν να ληφθούν ανά ημέρα.

Η δοσολογία για τα παιδιά υπολογίζεται ανάλογα με το βάρος (5-10 mg / kg). Τα χάπια δίνουν στο παιδί 2-3 φορές την ημέρα.

Το διάλυμα αναλγίνης χορηγείται σε / m ή / in. Δοσολογία - 1-2 ml διαλύματος έως 3 φορές την ημέρα. Μέχρι 2 g του φαρμάκου μπορούν να χρησιμοποιηθούν την ημέρα.

Η δοσολογία για παιδιά είναι 0,1-0,4 ml ανά 10 kg βάρους. Ένα παιδί ηλικίας κάτω του 1 έτους εγχέεται IM. Η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει όχι περισσότερο από 3 ημέρες.

Παρενέργειες του Analgin:

  • Νεφρική δυσλειτουργία
  • Αναφυλαξία
  • Βρογχόσπασμος
  • Αγγειοοίδημα
  • Αγροκυτταρίτιδα
  • Συγκοπή
  • Εξάνθημα
  • Μειωμένος αριθμός λευκών αιμοσφαιρίων
  • Υπόταση
  • Ολιγουρία και άλλα.

Γιατί απαγορεύτηκε

Το Analgin ανακαλύφθηκε τυχαία το 1920 από χημικό από τη Γερμανία Ludwig Knorr. Ο επιστήμονας προσπάθησε να βελτιώσει τη φόρμουλα Pyramidon. Κατά τη διάρκεια του πειράματος, έλαβε μια λύση της οποίας η αποτελεσματικότητα είναι αρκετές φορές υψηλότερη από την αμινοφαινόνη.

Αλλά ήδη 50 χρόνια μετά την ανακάλυψη του Analgin σε όλο τον κόσμο, άρχισαν να εμφανίζονται ανησυχητικές αναφορές ότι τα ΜΣΑΦ έχουν πολλά αρνητικά συμπτώματα. Επιπλέον, ορισμένοι γιατροί ισχυρίστηκαν ότι το 7% των ασθενών που χρησιμοποιούν νατριούχο μεταμιζόλη πέθαναν. Ως εκ τούτου, το 1980, ο ΠΟΥ συνέστησε σε κάθε χώρα να εγκαταλείψει τα δημοφιλή ΜΣΑΦ..

Γιατί το Analgin απαγορεύεται σε όλο τον κόσμο μπορεί να γίνει κατανοητό μελετώντας τα αποτελέσματα μελετών που διεξήχθησαν από διάφορες χώρες. Έτσι, επιστήμονες από την Ισπανία διαπίστωσαν ότι η μεταμιζόλη προκαλεί συχνά αναφυλαξία σε πάσχοντες από αλλεργίες, κάτι που μερικές φορές οδηγεί σε ξαφνικό θάνατο.

Το Analgin απαγορεύτηκε στις ΗΠΑ το 1977. Ο λόγος είναι η αυξημένη πιθανότητα ακοκκιοκυττάρωσης, η οποία είναι μια θανατηφόρα ασθένεια του αίματος..

Ειδικοί από τη Γερμανία διαπίστωσαν ότι μέσα σε 5 χρόνια (1981-1986) από όλους τους ασθενείς που έλαβαν μεταμιζόλη, καταγράφηκε μοιραίο αποτέλεσμα σε 94 περιπτώσεις. Ταυτόχρονα, 46 άτομα πέθαναν ακριβώς από την ακοκκιοκυττάρωση. Μετά από αυτό, το Analgin απαγορεύτηκε στη χρήση στη Γερμανία χωρίς ιατρική συνταγή..

Η αρνητική εμπειρία επιβεβαιώθηκε από επιστήμονες από τη Σουηδία. Σε αυτήν τη χώρα, το φάρμακο απαγορεύτηκε το 1999. Το 2000, η ​​Analgin διακόπηκε στη Σιγκαπούρη και την Ιρλανδία..

Για να καταλάβετε γιατί απαγορεύεται το Analgin στην Ευρώπη, θα πρέπει να εξοικειωθείτε με τα αποτελέσματα ορισμένων μελετών..

Έτσι, ειδικοί από την Ιταλία, τις ΗΠΑ και τη Γερμανία έχουν αποδείξει ότι οι υποδοχείς κανναβινοειδών δεσμεύονται στη διαδικασία της διάσπασης του Analgin. Αυτά τα συστατικά αλληλεπιδρούν με κυκλοοξυγενάσες τύπου 1-2..

Ως αποτέλεσμα, η ανοσολογική άμυνα εξασθενεί και το σώμα παίρνει πιο εύκολα λοιμώξεις διαφόρων ειδών (πυρετός, έλκος, αρθρώσεις των αρθρώσεων, στοματίτιδα). Στο πλαίσιο τέτοιων ασθενειών, μπορεί να εμφανιστεί δύσπνοια και πρήξιμο του λάρυγγα.

Θεωρείται επικίνδυνη επιπλοκή τέτοιων καταστάσεων - πνευμονία, εντεροπάθεια (νεκρωτική), τοξική ηπατίτιδα. Τέτοιες ασθένειες μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο του ασθενούς..

Όταν έγινε σαφές γιατί απαγορεύεται το Analgin στην Ευρώπη, κάθε άτομο που αγοράζει ΜΣΑΦ στα ρωσικά φαρμακεία πρέπει να πιστεύει ότι αυτό το φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Και όταν εμφανίζεται πόνος, είναι καλύτερα να συμβουλευτείτε έναν γιατρό. Πράγματι, σήμερα υπάρχουν πολλά ασφαλέστερα ΜΣΑΦ που δεν έχουν λιγότερο ασθενές θεραπευτικό αποτέλεσμα..

Γιατί απαγορεύεται η analgin παγκοσμίως

Τα τελευταία χρόνια, όλο και πιο συχνά από τους γιατρούς της περιοχής μπορείτε να ακούσετε ότι δεν πρέπει να δίνετε αναλγησία σε παιδιά ή ενήλικες, γιατί, για όλο τον πολιτισμένο κόσμο, έχει από καιρό απαγορευτεί. Όταν η θερμοκρασία είναι υψηλή, δεν πρέπει να δώσετε αυτό το φάρμακο αμέσως, ο θεραπευτής θα πει ακόμη και αν καλέσετε γιατρό στο σπίτι.

Παρόλο που φυσικά δεν ακολουθούν όλοι οι εκπρόσωποι της σύγχρονης ιατρικής αυτήν την παγκόσμια τάση. Όπως πάντα, πρέπει να επιλύσετε το ζήτημα μόνοι σας και να καταλάβετε τι και πώς να κάνετε για να δώσετε ένα καλό και κατάλληλο φάρμακο κατά τη διάρκεια της ασθένειας.

Πρέπει να σημειωθεί ότι νωρίτερα, ακόμη και στη Σοβιετική εποχή, το analgin ήταν σχεδόν πάντα παρόν σε αμπούλες στο σπίτι, σήμερα είναι δυνατόν να αγοράσετε δισκία. Παρά το γεγονός ότι η Analgin απαγορεύεται σε όλο τον κόσμο, στη χώρα μας συνταγογραφείται ακόμη και από γιατρούς για διάφορα προβλήματα: είναι επώδυνο να καταπιείτε, να κόψετε τα δόντια, πονοκέφαλο ή πυρετό.

Σπουδαίος! Στην ιατρική ορολογία, το φάρμακο Analgin ονομάζεται επίσης «νατριούχος μεταμιζόλη». Μέχρι πρόσφατα, στη χώρα μας, αυτό το αναλγητικό ήταν εξαιρετικά δημοφιλές. Αλλά στην Ευρώπη, αυτό το φάρμακο έχει απαγορευτεί εδώ και καιρό, και ήδη πληροφορίες σχετικά με το γιατί απαγορεύεται το analgin παγκοσμίως, φτάνει στις χώρες μας, στα ιατρικά μας ιδρύματα και στους γιατρούς μας.

Εάν διαβάσετε επιστημονικά άρθρα στο Διαδίκτυο, μπορείτε να βρείτε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για το analgin. Για παράδειγμα, στη Σουηδία αυτό το φάρμακο έχει απαγορευτεί από το 1972, στις ΗΠΑ απαγορεύτηκε το 1977. Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το φάρμακο στην Ιαπωνία και την Αυστραλία λόγω του γεγονότος ότι υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης ακοκκιοκυττάρωσης κατά τη λήψη αυτού του φαρμάκου. Αυτή η κατάσταση χαρακτηρίζεται από μια ισχυρή αλλαγή στη σύνθεση του αίματος λόγω της οποίας το σώμα καθίσταται ανυπεράσπιστο έναντι βακτηρίων και μυκήτων. Η ανάπτυξη αυτής της ασθένειας οδηγεί συχνά σε θάνατο..

Προσοχή στις παρενέργειες της διπυρόνης, γιατί απαγορεύεται παγκοσμίως:
* Η λειτουργία του μυελού των οστών καταστέλλεται.
* Μείωση του αριθμού των λευκοκυττάρων και των αιμοπεταλίων στο αίμα, ειδικά με τακτική και ακανόνιστη πρόσληψη.
* Μπορεί να εμφανιστεί σοβαρή αλλεργία.
* Να είναι όσο το δυνατόν ακριβέστερη και προσεκτική στις ασθένειες των νεφρών και του ήπατος, του στομάχου.
* Σε περίπτωση έλκους στομάχου, το analgin απαγορεύεται αυστηρά.

Ενδιαφέρων! Όπως μπορείτε να δείτε, υπάρχουν πολλές παρενέργειες κατά τη λήψη αυτού του φαρμάκου. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί χωριστά, για λόγους δικαιοσύνης, ότι αυτό το φάρμακο έχει τα δικά του πλεονεκτήματα. Ανακουφίζει πραγματικά τον οξύ πόνο και είναι φθηνό σε σύγκριση με άλλα παυσίπονα. Μπορείτε να αγοράσετε ελεύθερα σε οποιοδήποτε φαρμακείο και αυτό δεν απαιτεί ιατρική συνταγή.

Φυσικά, κάθε φάρμακο έχει τις δικές του παρενέργειες από τη λήψη και την άρνηση
είναι μάταιο. Αλλά μακριά από κάθε οδηγία για το φάρμακο θα είναι γραμμένο σε μαύρο και άσπρο ότι οι επιπλοκές μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο στο τέλος. Είναι αδύνατο να βρεθεί ένα φάρμακο που είναι απολύτως ασφαλές, ακόμη και στον σύγχρονο κόσμο. Από την άλλη πλευρά, το analgin απέχει πολύ από τα ακίνδυνα όσο πολλά σύγχρονα, αν και ελαφρώς ακριβά, φάρμακα..

Επίσης, πρέπει να σημειωθεί ξεχωριστά ότι σε κάθε περίπτωση, το analgin δεν θεραπεύει, αλλά αφαιρεί ελαφρώς τις κύριες εκδηλώσεις της νόσου. Αλλά κάθε λογικός άνθρωπος γνωρίζει ότι δεν αξίζει να αφαιρέσετε τα συμπτώματα, πρέπει να αντιμετωπίσετε ενεργά την ασθένεια από τα πρώτα λεπτά για να επιταχύνετε την ανάρρωση.

Ποια σχετικά ευρήματα θα βοηθήσουν να συντονιστείτε στη σωστή πρόσληψη αναλγίνης ή να την εγκαταλείψετε εντελώς:
1. Πίνετε μόνο όταν απαιτείται επειγόντως για την ανακούφιση του πόνου, μειώστε τη θερμοκρασία. Μην πάρετε ποτέ αυτό το φάρμακο εκ των προτέρων.
2. Τα δισκία ανακουφίζουν μόνο ένα σύμπτωμα πόνου, αλλά παραμένει η αιτία της πάθησης. Μην είστε απρόσεκτοι για την υγεία σας, φροντίστε να πάτε στο γιατρό και να λάβετε θεραπεία.
* Μην πίνετε συχνά, πολύ, ανεξέλεγκτα.
* Όταν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το analgin και να μην φοβάστε τις συνέπειες, όπως λένε πολλοί οικιακοί γιατροί: η ημικρανία είναι έντονη, επώδυνη περίοδος, από σύνδρομο απόλυσης, από πονόδοντο, αντιπυρετικό (εάν η θερμοκρασία διατηρείται στους 40-41 βαθμούς).

Όταν αποφασίζετε εάν θα πίνετε ή όχι αυτό το φάρμακο, το οποίο απαγορεύεται σε όλο τον κόσμο, αλλά όχι στη χώρα σας, κάθε άτομο το παίρνει για τον εαυτό του. Αυτό το υλικό δείχνει πόσο επικίνδυνη μπορεί να είναι η τακτική, κακοσχεδιασμένη και ανεξέλεγκτη χορήγηση αναλγίνης. Σε κάθε περίπτωση, συνιστάται να συμβουλευτείτε έναν γιατρό για να αποφύγετε δυσάρεστες συνέπειες λόγω άγνοιας ή απροσεξίας.

Τι μας φέρονται: Analgin. Πνίξτε τον πόνο ή νικήστε την ασθένεια

Ποιος είναι ο κίνδυνος ενός από τα πιο προσιτά και γνωστά παυσίπονα στη χώρα μας, με ποιους τύπους πόνου είναι αποτελεσματικός, πώς οι ιατροί ερευνητές πολεμούν με φαρμακευτικές εταιρείες και μεταξύ τους, γιατί η Σουηδία απαγόρευσε πρώτα την Analgin, στη συνέχεια επέτρεψε και, στη συνέχεια, και πάλι απαγόρευσε, διαβάστε στο υλικό Δείκτης. Ρου από το τμήμα "Πώς αντιμετωπίζουμε".

Τα φάρμακα που έχουν σχεδιαστεί για την καταπολέμηση του πόνου, του πυρετού και της φλεγμονής είναι μερικά από τα πιο περιζήτητα φάρμακα στη φαρμακευτική αγορά. Βρίσκονται σε οποιοδήποτε ντουλάπι φαρμάκων και συχνά απαλλάσσονται χωρίς ιατρική συνταγή στη Ρωσία, αλλά στην πραγματικότητα, πολλά από αυτά μπορούν να απειλήσουν σοβαρά την υγεία, ειδικά εάν δεν ζυγίζετε πρώτα όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτής της θεραπείας και αγνοείτε παράγοντες κινδύνου.

Ο πρωταγωνιστής του τρέχοντος τεύχους της ρουμπρίκας «Πώς αντιμετωπίζουμε» είναι ο Analgin, ένας φίλος όλων - ένα φθηνό και προσιτό παυσίπονο και αντιπυρετικό. Μπορεί να εκπλαγείτε, αλλά απαγορεύεται η πώληση στη Δυτική Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς και σε πολλές άλλες χώρες..

Από τι, από τι

Η δραστική ουσία του Analgin ονομάζεται μεταμιζόλη. Συντέθηκε για πρώτη φορά το 1920 από τον Ludwig Knorr, ο οποίος είναι επίσης γνωστός ότι έχει ανακαλύψει και μελετήσει αρκετά μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, όπως η αντιπυρίνη. Ενδιαφερόταν επίσης για τις ιδιότητες της μορφίνης και της κωδεΐνης. Στις αρχές του 20ού αιώνα, δεν υπήρχαν τόσο πολλοί κανόνες και περίπλοκες διαδικασίες για την έγκριση του φαρμάκου όσο είναι τώρα, έτσι το φάρμακο άρχισε να παράγεται μόνο δύο χρόνια μετά την ανακάλυψή του. Στη Δύση, ένα φάρμακο με βάση τη μεταμιζόλη που ονομάζεται Dipiron.

Μόριο μεταμιζόλης. Τα κίτρινα άτομα είναι θείο, το γκρι είναι άνθρακας, το κόκκινο είναι οξυγόνο, το μπλε είναι άζωτο και το λευκό είναι υδρογόνο

Οι επιστήμονες δεν έχουν καθιερώσει πλήρως τον ακριβή μηχανισμό αυτού του μορίου, αλλά, πιθανώς, η μεταμιζόλη εμποδίζει τη σύνθεση των προσταγλανδινών στον εγκέφαλο και στον νωτιαίο μυελό. Η θλιβερή ιστορία ότι οι αιτίες του πόνου και της φλεγμονής βρίσκονται ακριβώς στην ακατάλληλη συμπεριφορά τους μετά τη συνάντησή τους με αδελφές κυκλοοξυγενάσης, που έχουμε ήδη πει σε ένα άρθρο σχετικά με τη Nurofen. Ωστόσο, η μεταμιζόλη δεν είναι τόσο εργατική όσο και οι προηγούμενοι ήρωές μας: δεν πρόκειται να καταστείλει αυτοπροσώπως την εξέγερση των δυστυχισμένων προσταγλανδινών, αλλά στέλνει τα παράγωγά της. Δεν παρατηρήθηκε επίσης σε συνδέσεις με υποδοχείς κανναβινοειδών του πρώτου τύπου που βρίσκονται στα κύτταρα του κεντρικού συστήματος, οι οποίοι χρησιμοποιούνται για τη φόρτιση ουσιών από κάνναβη, καθώς και παρακεταμόλη. Αν και πιθανότατα έχει κάποια επιρροή σε αυτό το σύστημα. Άλλοι συγγραφείς, αντιθέτως, υποστηρίζουν ότι, παρόλο που ο ίδιος ο Analgin δεν δούλευε εκεί, οι υφιστάμενοι του μεταβολίτη του θα μπορούσαν να ενεργήσουν σε υποδοχείς κανναβινοειδών του πρώτου τύπου σύμφωνα με την «άκρη» του.

Η Cochrane Collaboration αφιέρωσε μια κριτική στον ήρωα μας, η οποία εξέτασε μεσαίες και υψηλής ποιότητας μελέτες αξιολογώντας την ικανότητα της μεταμιζόλης να βοηθά στον μετεγχειρητικό οξύ πόνο. Παρά τη σύγχυση, η κριτική επιβεβαιώνει: αυτό το φάρμακο λειτουργεί πραγματικά.

Σε σύγκριση με το εικονικό φάρμακο, το οποίο βοήθησε μόνο το 30% των ασθενών, μια εφάπαξ δόση 500 mg μεταμιζόλης βελτίωσε την κατάσταση του 70% των συμμετεχόντων στη μελέτη. Ωστόσο, οι συγγραφείς είχαν αμφιβολίες σχετικά με τη σύγκριση της δραστικής ουσίας Analgin με άλλα παυσίπονα: τα αποτελέσματα ήταν πολύ μικτά και τα δείγματα των ασθενών ήταν μικρά.

Η επίδραση του Dipiron (Analgin) ενάντια στις οξείες προσβολές του πόνου (για παράδειγμα, μετά την αφαίρεση ενός δοντιού σοφίας) και του νεφρικού κολικού αποδεικνύεται επίσης. Στην τελευταία περίπτωση, οι επιστήμονες απέδειξαν επίσης ότι οι ενδοφλέβιες ενέσεις βοηθούν καλύτερα από τις ενδομυϊκές.

Παρενέργειες

Το Analgin μπορεί να είναι επικίνδυνο από μια εντελώς διαφορετική οπτική γωνία: τα κοκκιοκύτταρά μας, ένας από τους τύπους των λευκών αιμοσφαιρίων, δεν τους αρέσει. Συνδέεται με αυτά είναι μια παρενέργεια της μακροχρόνιας χορήγησης του φαρμάκου - ακοκκιοκυττάρωση, δηλαδή, μια πτώση του επιπέδου των κοκκιοκυττάρων στο 5% ή ακόμα και χαμηλότερο.

Τα κοκκιοκύτταρα είναι κοκκώδη λευκοκύτταρα, λευκά αιμοσφαίρια, τα οποία χαρακτηρίζονται από έναν σαφώς ορατό πυρήνα και μεγάλους κόκκους μέσα. Σε κάθε κυβικό χιλιοστό του αίματός μας, μπορείτε να βρείτε περίπου 2-6 χιλιάδες από αυτά τα κύτταρα. Ο στόχος τους είναι η καταπολέμηση των λοιμώξεων ή η ανοσολογική άμυνα των συνόρων του σώματός μας. Η ακοκκιοκυττάρωση μπορεί να σχετίζεται με τη δράση του Analgin σε υποδοχείς κανναβινοειδών του δεύτερου τύπου.

Υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία για αυτήν τη σκέψη. Επιστήμονες από τη Γερμανία, τις ΗΠΑ και την Ιταλία αποδεικνύουν ότι οι ουσίες που σχηματίζονται ως αποτέλεσμα της διάσπασης της μεταμιζόλης είναι ικανές να δεσμεύσουν και τους δύο υποδοχείς κανναβινοειδών. Αποδεικνύουν επίσης ότι αυτές οι ουσίες αντιδρούν με κυκλοοξυγενάσες του πρώτου και δεύτερου τύπου τόσο in vitro όσο και στον ζωντανό ιστό..

Όταν οι τάξεις των υπερασπιστών του ανοσοποιητικού συστήματος είναι τόσο αραιωμένες, το σώμα γίνεται ευάλωτο σε πολλές βακτηριακές και μυκητιασικές λοιμώξεις. Η στοματίτιδα, τα έλκη των βλεννογόνων, ο πυρετός, ο πονόλαιμος και οι αρθρώσεις είναι οι πρώτες δυσάρεστες εκδηλώσεις αυτής της κατάστασης. Λόγω αυτού, μπορεί να αναπτυχθεί λαρυγγικό οίδημα και ακόμη και ασφυξία. Ένα τέτοιο σύνολο κλινικών σημείων μπορεί να προκαλέσει σύγχυση στον γιατρό, επομένως, δεν είναι πάντα δυνατό να προσδιοριστεί σωστά η αιτία αυτών των εκδηλώσεων..

Με επιπλοκές, εμφανίζεται μια άτυπη μορφή πνευμονίας, η οποία είναι δύσκολο να διαγνωστεί λόγω της απουσίας βήχα και πτυέλων, νεκρωτικής εντεροπάθειας (βλάβη στα εντερικά τοιχώματα, πόνος και φούσκωμα στην κοιλιά, χαλαρά κόπρανα), η οποία μπορεί να οδηγήσει σε θάνατο του ασθενούς εάν βακτήρια από τα έντερα εισέλθουν στην κυκλοφορία του αίματος. Επίσης, με σοβαρή ακοκκιοκυττάρωση, μπορεί να εμφανιστεί τοξική ηπατίτιδα - σοβαρή βλάβη στον ηπατικό ιστό.

Είναι αλήθεια ότι οι επιστήμονες συνεχίζουν να διαφωνούν για το πόσο συχνά η λήψη του Analgin οδηγεί σε αυτήν την ασθένεια..

Τα πρώτα άρθρα σχετικά με τη βλάβη του Analgin άρχισαν να εμφανίζονται στα τέλη της δεκαετίας του 1960 και ένα από αυτά προκάλεσε αναταραχή στους ξένους γιατρούς: σύμφωνα με αυτό το άρθρο, το 0,79% των ασθενών που έλαβαν Dipiron έλαβαν εκτός και ακοκκιοκυττάρωση, και το ένα τρίτο από ασθενείς με ακοκκιοκυτταραιμία πέθαναν.

Μετά από αυτό, το Analgin-Dipiron απαγορεύτηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ένα παράδειγμα του Ηνωμένου Βασιλείου ακολούθησαν άλλες χώρες όπου τα ναρκωτικά με βάση τη μεταμιζόλη εξαφανίστηκαν από τα φαρμακεία τη δεκαετία του εβδομήντα. Ταυτόχρονα, τα ίδια φάρμακα πωλήθηκαν εύκολα και ελεύθερα στην Ανατολική Ευρώπη και τη Λατινική Αμερική, θεωρώντας τα ασφαλή αναλγητικά. Επομένως, οι Ευρωπαίοι δεν ηρέμησαν και συνέχισαν να αναζητούν στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την εμπλοκή της μεταμιζόλης στην εμφάνιση ακοκκιοκυττάρωσης ή να δικαιολογήσουν το φάρμακο.

Διεξήχθη μια διεθνής μελέτη, στην οποία συμμετείχαν εκπρόσωποι επτά ευρωπαϊκών πόλεων και της Ιερουσαλήμ, αλλά οι μεγάλης κλίμακας έρευνες που διήρκεσαν έξι χρόνια οδήγησαν σε ένα μάλλον μέτριο ποσοστό: 1 περίπτωση ανά 1,1 εκατομμύρια ασθενείς την εβδομάδα. Φαίνεται σαν ένα εξαιρετικό άλλοθι, αν δεν λάβετε υπόψη ότι περιελάμβανε μόνο ασθενείς στο νοσοκομείο, και υπό τον έλεγχο ήταν ασθενείς με ακοκκιοκυτταραιμία, από τους οποίους ανακάλυψαν εάν έπιναν μεταμιζόλη. Επιπλέον, η υπόθεση - ένας δείκτης που χρησιμοποιείται από τους επιστήμονες - είναι αρκετά ασυνήθιστη. Εάν υπολογίσετε ξανά τα ίδια δεδομένα για ένα έτος, ο αριθμός θα είναι εντελώς διαφορετικός - 20.000.

Συνάδελφοι από τη Λατινική Αμερική είδαν πολλές προκαταλήψεις σε αυτές τις μελέτες: κατά τη γνώμη τους, οι εκτιμήσεις κινδύνου κατά τη χρήση του φαρμάκου είναι πολύ υψηλές. Έτσι, οι γιατροί από το Σάο Πάολο δεν βρήκαν ιδιαίτερους κινδύνους κατά τη χρήση αυτού του φαρμάκου και δήλωσαν ότι, φυσικά, αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης ακοκκιοκυττάρωσης, αλλά τόσο ασθενώς που αυτό μπορεί να παραμεληθεί χωρίς να αφήσει άτομα χωρίς προσιτό φάρμακο.

Πραγματοποίησαν μια άλλη μελέτη, συμπεριλαμβανομένου του Μεξικού και της Αργεντινής, αλλά τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Είναι αλήθεια ότι η συγγραφέας της ρωσικής κριτικής, Maria Avksentieva, σημειώνει ότι αυτή η μελέτη χρηματοδοτήθηκε από μια εταιρεία που απορρόφησε τους κατασκευαστές metamizole. Και στις δύο μελέτες, ο κίνδυνος ακοκκιοκυττάρωσης ήταν περίπου το μισό άτομο ανά εκατομμύριο ανά έτος.

Οι Σουηδοί απαγόρευσαν επίσης το ναρκωτικό. Μετά από ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα μεγάλης κλίμακας, το επέστρεψαν ξανά στα φαρμακεία, αλλά όχι μόνο έτσι, αλλά με σκοπό τη μελέτη. Οι ενδείξεις έγιναν πιο περιορισμένες: μόνο για βραχυπρόθεσμη χρήση με νεφρικό και ηπατικό κολικό και οξύ πόνο μετά από χειρουργική επέμβαση και στη συνέχεια οι γιατροί άρχισαν να καταγράφουν παρενέργειες. Στη συνέχεια, τα αποτελέσματα έπεισαν τους Σουηδούς γιατρούς ότι υπήρχε κίνδυνος και το 1999 το φάρμακο απαγορεύτηκε ξανά.

Οι Ολλανδοί έχουν μελετήσει τις επιδράσεις των ναρκωτικών στην ακοκκιοκυττάρωση για 20 χρόνια, οι οποίοι βρήκαν επίσης ότι η μεταμιζόλη ήταν επικίνδυνη, αν και σε μικρό αριθμό περιπτώσεων..

Σε μια κριτική από τους γιατρούς της Βαρκελώνης, η μεταμιζόλη κατέλαβε την τέταρτη θέση στον κατάλογο των φαρμάκων που αυξάνουν τον κίνδυνο ακοκκιοκυττάρωσης και για κάποιο λόγο κανείς δεν πρόκειται να απαγορεύσει τους νικητές από αυτό το «βάθρο». Ο ηγέτης στη λίστα, παρεμπιπτόντως, είναι η μεθυμαζόλη, που χρησιμοποιείται για τη διόρθωση ενός υπερβολικά ενεργού θυρεοειδούς αδένα (αυτό είναι πόσο σημαντικό είναι να μην συγχέεται το όνομα).

Τα τελευταία χρόνια, έχουν εμφανιστεί αρκετά περισσότερα άρθρα σχετικά με αυτό το θέμα. Οι συγγραφείς μιας άλλης συστηματικής επισκόπησης, αφού εξέτασαν 22 άρθρα σχετικά με τις παρενέργειες της μεταμιζόλης, επιβεβαίωσαν επίσης ότι ο κίνδυνος της ακοκκιοκυττάρωσης είναι αυξημένος, ωστόσο, το επίπεδό του ποικίλλει σημαντικά από τη μια μελέτη στην άλλη. Σε μια άλλη μελέτη μεγάλης κλίμακας για μία μόνο χρήση της μεταμιζόλης κατά του μετεγχειρητικού πόνου, οι επιστήμονες αξιολόγησαν τις παρενέργειες αυτού του φαρμάκου σε μια ομάδα 1177 παιδιών κάτω των έξι ετών. Το φάρμακο χορηγήθηκε μία φορά και ενδοφλεβίως και δεν βρέθηκαν σημάδια ακοκκιοκυττάρωσης σε ασθενείς. Τα ίδια δεδομένα για ενήλικες επιβεβαιώνονται από μια ανασκόπηση που αξιολόγησε δεδομένα από 79 μελέτες.

Λαμβάνοντας υπόψη 77 αναφορές από την Ελβετία και 1.417 διεθνείς, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνόψισε επίσης: σύμφωνα με τα συμπεράσματα των εμπειρογνωμόνων του, ο κίνδυνος είναι 0,46-1,63 ανά εκατομμύριο άτομα-ημέρες χρήσης.

Έτσι, τα περισσότερα από τα αποτελέσματα οφείλονται στο γεγονός ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε φάρμακα με βάση τη μεταμιζόλη για μεγάλο χρονικό διάστημα, αν και, σύμφωνα με ορισμένες αναφορές, μια μόνο δόση μπορεί να είναι σχετικά ασφαλής. Ωστόσο, οι μετανάστες από τη Λατινική Αμερική προς τις ΗΠΑ συνεχίζουν να παίρνουν παράνομα μεμεζολόλη, ορκίζονται την τοπική νομοθεσία και ορισμένοι μελετητές υποστηρίζουν ότι το φάρμακο έχει ισχυρότερη επίδραση στις κοινές απλοομάδες στην Ευρώπη, έτσι οι Λατίνοι και οι Ασιάτες παίρνουν πολύ λιγότερα.

Το Indicator.Ru συνιστά: μπορείτε να κάνετε αίτηση, αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα

Τα ερευνητικά δεδομένα δείχνουν τον σχετικό κίνδυνο του φαρμάκου με μακροχρόνια χρήση, αν και δεν συμφωνούν όλοι οι επιστήμονες με αυτήν την άποψη. Επιπλέον, σε πολλές ανεπτυγμένες χώρες, το φάρμακο είτε αποσύρεται από την κυκλοφορία είτε πωλείται αυστηρά σύμφωνα με τη συνταγή, αλλά σε άλλες πωλείται ελεύθερα, όπως στη Ρωσία. Τι να κάνω? Για λόγους ασφαλείας, είναι καλύτερο να προσέχετε τις προειδοποιήσεις και εάν πίνετε Analgin, τότε με οξείες επιθέσεις πόνου, αλλά όχι παρατεταμένη, χρόνια. Μπορείτε επίσης να κάνετε μια επιλογή υπέρ του εάν άλλα παυσίπονα δεν βοηθούν ή δεν ταιριάζουν, αλλά επίσης δεν εμπλακείτε σε αυτό το φάρμακο και δεν το παίρνετε για περισσότερες από μερικές ημέρες στη σειρά.

Η συνεχής χρήση αναλγητικών μπορεί να είναι επικίνδυνη: ορισμένα, όπως πολλά μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, αυξάνουν τον κίνδυνο καρδιακής προσβολής και γαστρεντερικής αιμορραγίας, άλλα, όπως το Analgin, μπορούν να μειώσουν σημαντικά το επίπεδο των ανοσοκυττάρων, έναν τύπο λευκών αιμοσφαιρίων, στο αίμα. Και αν συμβεί αυτό, θα γίνετε ανυπεράσπιστος ενάντια σε μια σειρά από σοβαρές ασθένειες, οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν σε πνευμονία, ηπατίτιδα και θάνατο στο τέλος αυτού του επικού.

Αλλά να θυμάστε πάντα ότι ο πνιγμός από τον πόνο δεν σημαίνει να νικήσετε την ίδια την ασθένεια. Επομένως, είναι καλύτερο να προσπαθήσετε να ανακαλύψετε την αιτία του προβλήματος και να το εξαλείψετε εάν ο πόνος επιμένει μετά από μερικές ημέρες, παρά να πάρετε αναλγητικά για εβδομάδες, μετατρέποντας τα μάτια σε πιθανή απειλή για την υγεία σας όχι μόνο από τον εαυτό τους, αλλά και από το γεγονός ότι ξεχνάτε τη «θεραπεία» των συμπτωμάτων η ίδια η ασθένεια.

Και αν εξακολουθείτε να πίνετε Analgin, ακούστε προσεκτικά την υγεία σας: ακόμη και η σοβαρή στοματίτιδα και ο πυρετός μπορεί να είναι ένα ανησυχητικό σημάδι, μετά το οποίο είναι καλύτερο να πάτε στο γιατρό και να ζητήσετε μια εξέταση αίματος, ώστε αυτά τα ίδια λευκά αιμοσφαίρια να σας μετρήσουν.

Οι συστάσεις μας δεν μπορούν να εξομοιωθούν με το διορισμό γιατρού. Πριν ξεκινήσετε να παίρνετε αυτό ή αυτό το φάρμακο, φροντίστε να συμβουλευτείτε έναν ειδικό.

Φάρμακα δολοφόνων 26. Analgin: άθλιο τέλος στον κόσμο και αναγέννηση στη Ρωσία

Η καταστροφή της ομάδας γονιδίων

Συνεχίζουμε να μιλάμε για δολοφονικά ναρκωτικά στη ρωσική αγορά. Σήμερα θα μιλήσουμε για ένα φάρμακο με ένα ευρύ φάσμα χρήσεων, το οποίο διατίθεται σχεδόν σε κάθε σπίτι. Το Ethodipyrone, γνωστό στους Ρώσους κατοίκους ως analgin, είναι το πιο δημοφιλές αντιπυρετικό, αναλγητικό, αντιφλεγμονώδες φάρμακο.

Η ιστορία του Dipiron: το άθλιο τέλος στον κόσμο και η αναβίωση στη Ρωσία

Οι συνηθισμένες, οικείες μας, όπως παντόφλες στο σπίτι, η γνωστή αναλγησία στον κόσμο είναι πρακτικά άγνωστη. Αλλά δεν ήταν πάντα έτσι. Κάποτε χρειάστηκε η ιατρική κοινότητα περισσότερο από δέκα χρόνια για να καταλάβει πλήρως ή να θέσει πολύ σοβαρούς περιορισμούς σε αυτό το θανατηφόρο φάρμακο. Πριν από τριάντα χρόνια, η επιστήμη διαπίστωσε ότι η λήψη διπυρόνης-αναλγίνης μπορεί να προκαλέσει ακοκκιοκυτταραιμία (απώλεια μεγάλου αριθμού λευκών αιμοσφαιρίων λόγω βλάβης του μυελού των οστών), καθώς και αναφυλακτικό σοκ (σοβαρή αλλεργική αντίδραση) με θανατηφόρο έκβαση.

Η πρώτη χώρα όπου οι γιατροί κατάφεραν να προκαλέσουν τον συναγερμό ήταν οι Ηνωμένες Πολιτείες. Το 1973, η American Medical Association δημοσίευσε μια έκθεση που αναφέρει ότι «η χρήση διπυρόνης ως αναλγητικού γενικής δράσης, ενός φαρμάκου αρθρίτιδας ή ενός τυπικού αντιπυρετικού δεν μπορεί να δικαιολογηθεί». Το 1977, αυτό το φάρμακο αποσύρθηκε από την αγορά..

Στη συνέχεια ήρθε η σειρά της Ευρώπης. Το 1986, οι Γερμανοί γιατροί αύξησαν στατιστικά στοιχεία, ανέλυσαν δεδομένα θνησιμότητας και εντόπισαν 94 θανάτους μετά τη λήψη ναρκωτικών που περιέχουν διπυρόνη από τη διεθνή εταιρεία Hoechst, η οποία εδρεύει στη Γερμανία. Η ακοκκιοκυτταραιμία ήταν η αιτία θανάτου σε 46 περιπτώσεις και το αναφυλακτικό σοκ σε 39 περιπτώσεις. Οι κυβερνητικές αρχές απαγόρευσαν αμέσως την ελεύθερη πώληση όλων των φαρμάκων διπυρόνης, εισήγαγαν συνταγογραφούμενα φάρμακα και περιόρισαν τη χρήση σοβαρού πόνου ως αποτέλεσμα χειρουργικής επέμβασης, τραυματισμού ή πρήξιμο. Όλα τα παρασκευάσματα διπυρόνης κατασχέθηκαν και η πώληση συνδυασμένων ναρκωτικών (Baralgan, Baralgin και άλλα) διακόπηκε προσωρινά έως ότου εκδοθεί δικαστική απόφαση. Στις αρχές του 1987, η Hoechst Corporation, αποφασίζοντας να μην διαφωνήσει με τις αρχές της χώρας στην οποία βρίσκεται η έδρα, «εθελοντικά» κατέσχεσε όλο το baralgin της από τη γερμανική αγορά.

Μέχρι τότε, η εταιρεία που δημιούργησε το Dipiron το 1922 ήταν ο μεγαλύτερος κατασκευαστής αυτού του φαρμάκου στον κόσμο. Το 1987, μόνο στη Βουλγαρία, δύο φάρμακα με διπυρόνη novalgin και baralgin έφεραν κέρδη στην Hoechst Corporation πάνω από 190 εκατομμύρια δολάρια, που αντιστοιχούσαν σε περισσότερο από το 5% των παγκόσμιων πωλήσεων ναρκωτικών. Τα ίδια δύο φάρμακα ήταν οι κορυφαίοι πωλητές της Hoechst στο Πακιστάν. Το Baralgin ήταν το έκτο φάρμακο με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην Ινδία, αντιπροσωπεύοντας περισσότερο από το ένα τρίτο των συνολικών πωλήσεων της Hoechst στις Φιλιππίνες, το Anovalgin ήταν το πιο διάσημο και πιο ευρέως χρησιμοποιούμενο αναλγητικό στη Βολιβία. Επιπλέον, πολλές εταιρείες παρήγαγαν διπυρόνη με άδεια από την Hoechst. Μόνο στη Νότια Κορέα, 33 εταιρείες προσέφεραν 42 επώνυμα ανάλογα του φαρμάκου και στη Γιουγκοσλαβιδιδιρόνη, εάν προστέθηκαν όλα τα ανάλογα, ήταν το δεύτερο φάρμακο όσον αφορά τον όγκο χρήσης... Είναι σαφές ότι η εταιρεία δεν θα χάσει τέτοια κέρδη. Οι εταιρικοί μεγιστάνες αποφασίζουν να χρηματοδοτήσουν ένα διεθνές ερευνητικό πρόγραμμα - τη λεγόμενη μελέτη της Βοστώνης.

Το 1978, το Τμήμα Επιδημιολογίας Φαρμάκων του Πανεπιστημίου της Βοστώνης ξεκίνησε το πρόγραμμα. Το Πανεπιστήμιο ξεκίνησε να συλλέγει όλα τα δεδομένα για ασθενείς με ακοκκιοκυτταραιμία και απλαστική αναιμία που εισήχθησαν στο νοσοκομείο με αυτές τις καταστάσεις σε επτά πόλεις με συνολικό πληθυσμό 22,3 εκατομμύρια άτομα: Βαρκελώνη, Ουλμ, Δυτικό Βερολίνο, Μιλάνο, Βουδαπέστη, Σόφια και Στοκχόλμη και επίσης στο Ισραήλ, τη Βραζιλία και την Ινδονησία. Μετά από οικονομικές ενέσεις από την Hoechst, τα αποτελέσματα μιας διεθνούς μελέτης αποδείχθηκαν εντελώς παράλογα και το ζήτημα της σύνδεσης μιας θανατηφόρου νόσου του μυελού των οστών με τη διπυρόνη ήταν μόνο σύγχυση. Στη Βαρκελώνη και σε δύο πόλεις της Γερμανίας, όπου οι ερευνητές άρχισαν να εργάζονται χωρίς χρηματοδότηση από την εταιρεία, ελήφθησαν συγκλονιστικά αποτελέσματα: ο κίνδυνος ακοκκιοκυττάρωσης κατά τη χρήση διπυρόνης ήταν 23,7 φορές υψηλότερος από ό, τι χωρίς τη χρήση αυτού του φαρμάκου. Αλλά στο Ισραήλ και τη Βουδαπέστη, η θανατηφόρα παρενέργεια του φαρμάκου αποδείχθηκε ασήμαντη - 1,1 περιπτώσεις ανά εκατομμύριο χρήστες την εβδομάδα. Στη Βραζιλία και την Ινδονησία, η έρευνα ήταν απλώς απογοητευμένη. Ως αποτέλεσμα, η Hoechst Corporation ανακοίνωσε σε ολόκληρο τον κόσμο ότι ο κίνδυνος της πυρετογόνο αγιοκυτταρίτιδας που προκλήθηκε από τον παλαιό πυρόν έχει τεκμηριωθεί ως «εξαιρετικά χαμηλός» και ότι «το κύριο ερώτημα με τη διπυρόνη έχει πλέον αφαιρεθεί». Ο Hans-Gunther Grigolight, διευθυντής μάρκετινγκ της Hoechst, ανακοίνωσε ότι «δεδομένης της βελτιωμένης κατάστασης κινδύνου / οφέλους της διπυρόνης, δεν χρειάζεται να αλλάξει το νομικό καθεστώς της διπυρόνης σε μεγαλύτερους περιορισμούς».

Η αμερικανική ιατρική κοινότητα, η οποία ξεκίνησε τη μελέτη, περιέγραψε αυτή την ερμηνεία ως «παραπλανητική» και εξέδωσε δήλωση που ανέφερε ρητά ότι, δεδομένου του πραγματικού όγκου χρήσης αυτού του φαρμάκου, περισσότεροι από 7.000 θάνατοι συμβαίνουν ετησίως λόγω της βλάβης της εταιρείας. Δεν πίστευα τους μεγιστάνες και

Η γερμανική ρυθμιστική αρχή ναρκωτικών, η BGA, έκρινε επίσης απαράδεκτη την ερμηνεία της μελέτης της Βοστώνης από τον Hoechst. Σε ακρόαση που πραγματοποιήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1986, Γερμανοί αξιωματούχοι έσπασαν τις «μεθόδους» των μεγιστάνων. Οι περιορισμοί διατηρήθηκαν και μέχρι το 1990 η διπυρόνη εξαφανίστηκε εντελώς από τη γερμανική αγορά.

Μετά από αυτό, η διαδικασία εκρίζωσης της διπυρόνης έγινε μη αναστρέψιμη. Οι ανώτεροι αξιωματούχοι της Hoechst κυριολεκτικά έσπευσαν σε όλο τον κόσμο, έδωσαν διαλέξεις σε ιατρικά ιδρύματα και πανεπιστήμια στις πιο απομακρυσμένες και εξωτικές χώρες, καθώς μπορούσαν να παραμορφώσουν τα γεγονότα, εξηγώντας την εκδοχή της μελέτης της Βοστώνης, αλλά ήταν πολύ αργά. Μετά τις Ηνωμένες Πολιτείες, τη Βρετανία και τη Γερμανία, το Dipiron απαγορεύτηκε από κυβερνητικούς φορείς στην Αυστραλία, τη Νορβηγία, τον Καναδά, τη Σουηδία, τη Δανία, την Ελλάδα, την Ιρλανδία, το Ισραήλ, την Ιταλία, την Ιαπωνία, το Μπαγκλαντές, την Αίγυπτο, τα Φίτζι, τη Μαλαισία, τη Νέα Ζηλανδία, τις Φιλιππίνες, τη Σαουδική Αραβία, τη Σιγκαπούρη, τη Βενεζουέλα, Πακιστάν... Ένα από τα πιο εντυπωσιακά ατυχήματα στην ιστορία των φαρμακευτικών προϊόντων πλησίαζε. Αλλά εδώ, ευτυχώς για την Hoechst Corporation και τους εταίρους της, η Ένωση κατέρρευσε, και όλα τα μεγατόνια διπυρόνης παρασύρθηκαν από τα κράτη πέντε ηπείρων που χύθηκαν στη Ρωσία.

Σήμερα η διπυρόνη διπυρόνη εκπροσωπείται στα φαρμακεία μας, στα ιατρικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα, σετ πρώτων βοηθειών από περισσότερα από τριάντα «διπλά» (θα ονομάσουμε novaldin, salpirin, baralgin M, nebagin, spazdolzin, ronalgin...). Το οπλοστάσιο των συνδυασμένων παραγόντων με διπυρόνη στη σύνθεση είναι ακόμη πιο εκτεταμένο (τα πιο δημοφιλή είναι τα pentalgin, andipal, baralgin, novalgin, nebalgan, anapirin, benalgin, tempalgin...). Επιπλέον, πολλοί Ρώσοι κατασκευαστές συνεχίζουν να παράγουν φτηνό εγχώριο αναλγητικό από τη σοβιετική εποχή, καθώς όλη η ιστορία της διπυρόνης πέρασε από την προσοχή των γιατρών, του κοινού και των πολιτών της Σοβιετικής Ένωσης που ασχολούνται με την «περεστρόικα». Και στη σύγχρονη εποχή, Ρώσοι αξιωματούχοι, απασχολημένοι με τσέπες, προσπάθησαν να κρύψουν εντελώς από τις πληροφορίες του πληθυσμού σχετικά με αυτό το παγκόσμιο σκάνδαλο. Αυτό που πέτυχε.

Επί του παρόντος, η πλήρης έκδοση της ανάρτησης "Killer Medicines" είναι

Ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία και τους πιθανούς σπασμένους συνδέσμους, αυτή η ανάρτηση έχει διαγραφεί επανειλημμένα ή έχει γίνει απρόσιτη. Ελπίζω ότι οι πληροφορίες έχουν ήδη διαδοθεί επαρκώς στο Διαδίκτυο και τώρα αυτά τα «θαύματα» έχουν τελειώσει.

Υγεία, οφέλη και καλή τύχη σε όλους όσοι διαβάζουν αυτό το υλικό και σε όσους αγαπούν!

Γιατί απαγορεύεται το Analgin?

Metamizole - αυτό είναι το όνομα της ουσίας που περιέχεται στο γνωστό και δημοφιλές Analgin. Το 2020, θα γιορτάσει εκατό χρόνια και 50 χρόνια από τότε που άρχισε να χρησιμοποιείται ευρέως σε όλο τον κόσμο. Ταυτόχρονα, η παλαιά περίοδο χρήσης πρόσθεσε μόνο αντιφάσεις σε αυτό το φάρμακο. Είναι γνωστό ότι το Analgin απαγορεύτηκε για χρήση σε ορισμένες χώρες του κόσμου, ας δούμε αν είναι τόσο τρομακτικό.

Πού στον κόσμο απαγορεύεται το Analgin και γιατί?

Η διφορούμενη στάση των γιατρών και των φαρμακολόγων απέναντι στη μεταμιζόλη μπορεί να αποδειχθεί από το παράδειγμα της προοδευτικής Σουηδίας, η οποία την απαγόρευσε για πρώτη φορά το 1974, την επέστρεψε στα φαρμακεία το 1995, την απαγόρευσε ξανά και σχετικά πρόσφατα την επέτρεψε ξανά. Το Analgin απαγορεύεται στις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, τη Δυτική Ευρώπη, αλλά οι συζητήσεις σχετικά με την καταλληλότητα των περιορισμών δεν υποχωρούν εκεί, ειδικά τα τελευταία χρόνια.

Αυτή η στάση σχετίζεται με μια παρενέργεια του Analgin που προκαλεί μια σπάνια αλλά πολύ σοβαρή ανεπιθύμητη ενέργεια με τη μορφή μιας ασθένειας του αίματος - της ακοκκιοκυττάρωσης. Υπολογίζεται ότι για κάθε 300 εκατομμύρια άτομα που παίρνουν το Analgin μία φορά το μήνα, μπορεί να συμβούν 50 έως 500 θάνατοι. Σε απόλυτους όρους, φαίνεται φοβερό, αλλά στατιστικά δεν είναι τόσο μεγάλος αριθμός, σε σύγκριση με άλλα φάρμακα χωρίς ιατρική συνταγή. Εάν η μεταμιζόλη δεν είχε ασφαλέστερες εναλλακτικές λύσεις με τη μορφή ιβουπροφαίνης και παρακεταμόλης (η οποία αποτελεί επίσης αντικείμενο αντιπαράθεσης, βλ. Συγκρίσεις παρακάτω), η χρήση της δεν θα περιοριζόταν στις παραπάνω χώρες.

Ταυτόχρονα, δεν υπολογίζεται πόσες ζωές έσωσε η Analgin ως αντιπυρετικό (ειδικά σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα) όταν άλλα αντιπυρετικά (για παράδειγμα, παρακεταμόλη) δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη θερμοκρασία. Εδώ, το πλεονέκτημά του είναι ασυμβίβαστο και στη χώρα μας χρησιμοποιείται ευρέως από γιατρούς έκτακτης ανάγκης.

"Analgin" σε ενέσιμα (500 mg / ml)

Από την άλλη πλευρά, στη Ρωσία, το Analgin είναι πολύ δημοφιλές ως αναισθητικό (αντιπροσωπεύει σχεδόν το 80% όλων των αγορασμένων φαρμάκων για την εξάλειψη του πόνου), κυρίως λόγω της φθηνότητας. Ταυτόχρονα, για την ανακούφιση του κοιλιακού πόνου, τα αντισπασμωδικά είναι αρκετά συχνά, τα οποία εμφανίζουν λιγότερες παρενέργειες από τη μεταμιζόλη και δεν είναι πολύ πιο ακριβά.

"Analgin" σε δισκία (500 mg)

Ένα άλλο επιχείρημα υπέρ της Analgin είναι η πρόσφατη έρευνα (2014). Μεταξύ των παρενεργειών της, η πιο σοβαρή και πιο αμφιλεγόμενη είναι η μυελοτοξική επίδραση και ο κίνδυνος της επαγόμενης από μεταμυζόλη ακοκκιοκυττάρωσης θεωρήθηκε υπερβολικός. Ενδιαφέρουσες μελέτες δημοσιεύθηκαν τον Απρίλιο του 2015, όπου η συχνότητα των ανεπιθύμητων ενεργειών του Analgin συγκρίθηκε με εναλλακτικές λύσεις: ασπιρίνη, ιβουπροφαίνη, παρακεταμόλη.

Analgin εναντίον ασπιρίνης

Στην ομάδα των 227 ασθενών που έλαβαν μεταμιζόλη, μόνο 20 άτομα παραπονέθηκαν για αρνητικά αποτελέσματα (όχι απειλητικά για τη ζωή) και σχεδόν τον ίδιο αριθμό (19) των 149 ασθενών που έλαβαν ασπιρίνη. Δηλαδή, οι στατιστικές δεν είναι υπέρ της ασπιρίνης..

Analgin vs Paracetamol

Αναφέρθηκαν 26 ανεπιθύμητες ενέργειες σε 164 ασθενείς που έλαβαν μεταμιζόλη και 23 στους 166 ασθενείς που έλαβαν παρακεταμόλη. Δεν έχουν αναφερθεί σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες. Είναι αλήθεια ότι το Analgin είχε ακόμη περισσότερες παρενέργειες από το καρδιαγγειακό σύστημα - σε 13 άτομα, σε σύγκριση με δύο από την παρακεταμόλη. Αυτό οφείλεται στην υποτασική επίδραση (μείωση της πίεσης) της μεταμιζόλης..

Analgin έναντι ΜΣΑΦ

1000 mg Analgin είχαν περίπου το ίδιο αναλγητικό αποτέλεσμα με 600 mg ιβουπροφαίνης σε ασθενείς με μετεγχειρητικό πόνο. Σε μελέτες το 2009, όπου το Analgin συγκρίθηκε με ένα από τα πιο ισχυρά ΜΣΑΦ - μία εφάπαξ δόση κετορολάκης, σημειώθηκε ότι το τελευταίο έδωσε περίπου την ίδια ανακούφιση από τον πόνο. Δεδομένου ότι το ketorolac είναι επιρρεπές να προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες από το γαστρεντερικό σωλήνα με τη μορφή εσωτερικής αιμορραγίας, αυτό δεν μιλά υπέρ του.

Από τους 858 ασθενείς που έλαβαν Analgin, παρατηρήθηκαν ορισμένες ανεπιθύμητες ενέργειες στους 213 (εκ των οποίων 9 σοβαροί). Ταυτόχρονα, από 1.086 άτομα που έλαβαν ΜΣΑΦ, 295 ανέφεραν αρνητικά αποτελέσματα (24 από αυτά ήταν σοβαρά). Οι πιο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες ήταν ζάλη και κεφαλαλγία - σε 49 άτομα (Analgin) έναντι 87 (ΜΣΑΦ).

ευρήματα

Πολλοί συνδέουν τους περιορισμούς με τη συνωμοσία φαρμακευτικών εταιρειών που προωθούν νέα και πιο ακριβά φάρμακα. Αυτή η άποψη φαίνεται πολύ συνωμοτική. Οι προτεινόμενες εναλλακτικές λύσεις (για παράδειγμα, η ιβουπροφαίνη), ακόμη και στις ανεπτυγμένες χώρες, δεν είναι πολύ ακριβότερες. Τότε γιατί απαγορεύεται το analgin εκεί και το έχουμε σε ελεύθερη πώληση; Πρώτον, αυστηρότερη ρύθμιση και έλεγχος φαρμακευτικών προϊόντων. Στα ίδια κράτη, είναι αδύνατο να αγοράσουμε χωρίς ιατρική συνταγή πολλά φάρμακα που απελευθερώνονται από εμάς, για παράδειγμα, αντιβιοτικά. Δεύτερον, η επιπόλαια στάση των ίδιων των ασθενών έναντι των παυσίπονων. Μόνο στον κινηματογράφο μπορεί ένας βάναυσος ήρωας με πέτρινο πρόσωπο να μασήσει αμέσως μια χούφτα δισκία παυσίπονων χωρίς συνέπειες. Στην πραγματική ζωή, η υπέρβαση μιας εφάπαξ δόσης τουλάχιστον δύο φορές, μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις θα περάσει απαρατήρητη από το ήπαρ ή τα νεφρά.

Φάρμακα που δεν βρίσκονται στη Δύση Κείμενο επιστημονικού άρθρου στην ειδικότητα "Κτηνιατρικές επιστήμες"

Παρόμοια θέματα επιστημονικών έργων στις κτηνιατρικές επιστήμες, συγγραφέας επιστημονικής εργασίας -

Το κείμενο της επιστημονικής εργασίας με θέμα "Φάρμακα που δεν βρίσκονται στη Δύση"

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ

Φάρμακα που δεν βρίσκονται στη Δύση

Σημείωση του συντάκτη: Αυτό το υλικό γράφτηκε για το ευρύτερο κοινό. Ωστόσο, μας φάνηκε ότι μια τέτοια δημοσίευση θα μπορούσε να ενδιαφέρει ένα επαγγελματικό ιατρικό κοινό. Για να το πούμε, «για το σπόρο»: μια ενδιαφέρουσα συζήτηση μπορεί να βγει από τη συζήτηση.

Citramon, analgin, validol - σε ένα άτομο που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην ΕΣΣΔ ή στην ΚΑΚ, δεν χρειάζεται να εξηγηθεί για ποια φάρμακα πρόκειται και ποια είναι η χρήση τους. Σημαντικά αποθέματα αυτών των κεφαλαίων μπορούν να βρεθούν σε οποιοδήποτε γραφείο ιατρικής στο σπίτι, και ένας σπάνιος ταξιδιώτης, που ταξιδεύει στο εξωτερικό, δεν θα τους πάρει μαζί του «μόνο σε περίπτωση πυρκαγιάς». Αυτό, γενικά, είναι δικαιολογημένο, διότι σε κανένα ευρωπαϊκό φαρμακείο δεν μπορεί να βρει κιτραμόνη, ή διπυρόνη, ή γλυκιά καρδιά. Και αυτό δεν αφορά τη διαφορά στις λίστες συνταγών και εξωχρηματιστηριακών καταλόγων, ακριβώς για πολλά φάρμακα που μας γνωρίζουν από την παιδική ηλικία, δεν έχουν ακούσει ποτέ οι δυτικοί συνάδελφοί μας και ορισμένα από αυτά τα φάρμακα δεν έχουν χρησιμοποιηθεί στη δυτική ιατρική για διάφορους λόγους, από αποδεδειγμένη βλάβη έως μη αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα. Λοιπόν, βυθιστείτε στο ντουλάπι οικιακής ιατρικής?

Αναλίν. Αναλγητικό και αντιπυρετικό (αντιπυρετικό).

Γιατί δεν πωλείται στην Ευρώπη; Επειδή διακόπτεται και απαγορεύεται σε πολλές χώρες λόγω της ικανότητας να προκαλέσει ακοκκιοκυττάρωση, δηλαδή να μειώσει δραστικά τον αριθμό των ανοσοκυττάρων ενός συγκεκριμένου τύπου - μακροφάγων κοκκιοκυττάρων. Δεδομένου ότι οι φυσιολογικοί εκπρόσωποι αυτής της ομάδας είναι ουδετερόφιλα, είναι οι πρώτοι που επιτίθενται αποτελεσματικά και μαζικά στα βακτήρια που εισέρχονται στο σώμα. Η μείωση του επιπέδου των ουδετερόφιλων είναι γεμάτη με μεγάλα προβλήματα όπως πολλές σοβαρές λοιμώξεις έως σήψη και η θνησιμότητα σε τέτοιες καταστάσεις μπορεί να φτάσει το 7%. Η πιθανότητα ανάπτυξης ακοκκιοκυττάρωσης κατά τη λήψη αναλγίνης είναι χαμηλή - περίπου δύο τοις εκατό, αλλά γιατί διακινδυνεύετε ακόμη και αυτά τα ποσοστά εάν η αγορά αναλγητικών και αντιπυρετικών πλημμυρίζει τώρα με άλλα, πιο αποτελεσματικά και ασφαλή μέσα?

Τι αντί; Ασπιρίνη, παρακεταμόλη, ιβουπροφαίνη σε διάφορες παραλλαγές, άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα.

Arbidol. Προφανώς - αντιιικό και ανοσορυθμιστικό φάρμακο. Η εφεύρεση της σοβιετικής φαρμακευτικής βιομηχανίας, η οποία έγινε πρόσφατα η αιτία σοβαρής συζήτησης, που μερικές φορές μετατρέπεται σε άσχημα σκάνδαλα. Στη ρωσική βιβλιογραφία συνιστάται για τη θεραπεία των ιογενών ασθενειών και την πρόληψη του κρυολογήματος. Παράγεται στη Ρωσία και την Κίνα, διανέμεται εκεί και υπήρξαν μερικές και μη ενημερωτικές δοκιμές. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας αρνήθηκε να αναγνωρίσει το Arbidol ως αποτελεσματικό αντιιικό φάρμακο.

Γιατί δεν πωλείται στην Ευρώπη; Ναι, όλα είναι τα ίδια - η αποτελεσματικότητα αυτού του φαρμάκου δεν είναι αποδεδειγμένη.

Τι αντί; Στην πραγματικότητα, συνιστάται στους γιατρούς να εμβολιάζονται κατά της γρίπης και να λαμβάνουν φυτοφάρμακα ανοσοδιαμορφωτές ως προφύλαξη. Αλλά εάν θέλετε πραγματικά να υποβληθείτε σε θεραπεία με αντιιικό φάρμακο για τη γρίπη, τότε στα φαρμακεία μπορείτε να αγοράσετε το Tamiflu (oseltamivir), του οποίου η αποτελεσματικότητα έχει επιβεβαιωθεί από εκτεταμένες κλινικές μελέτες. Σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες, αυτό το φάρμακο διατίθεται μόνο με ιατρική συνταγή..

Valocordin και Corvalol. Ηρεμιστικά (ηρεμιστικά) φάρμακα. Αγαπημένες σταγόνες από αίσθημα παλμών, ήπια νεύρωση, περιόδους φόβου, άγχους και αϋπνίας, που προκύπτουν από ξαφνικό στρες. Μπορούν να προκαλέσουν υπνηλία, να ηρεμήσουν το άγχος του κεντρικού νευρικού συστήματος, να διαστέλλουν τα αιμοφόρα αγγεία, να ηρεμήσουν τον καρδιακό παλμό, και να ελαττώσουν ελαφρώς και ελαφρώς την πίεση. Κατηγορηματικά δεν πρέπει να είναι φάρμακα τακτικής χρήσης, αλλά είναι αρκετά αποτελεσματικά σε καταστάσεις σοβαρού στρες και τις παρενέργειες που προκαλούνται από αυτό. Και τα δύο παρασκευάσματα είναι πολύ παρόμοια στη σύνθεση και περιέχουν αρκετά ισχυρά ηρεμιστικά φαινοβαρβιτάλη και παράγωγα α-βρωμοϊσοβαλεριανικού οξέος συν μέντας και λάδι λυκίσκου. Το Valocordin κατοχυρώθηκε με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στη Γερμανία πριν από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και στη συνέχεια παρήχθη στη ΛΔΓ και αναπαράχθηκε από σοβιετικούς φαρμακοποιούς με το όνομα Corvalol. Τώρα η κύρια αγορά για το Corvalol και το Valocardin είναι οι χώρες της ΚΑΚ.

Γιατί δεν πωλείται στην Ευρώπη; Επειδή κανένα από αυτά τα φάρμακα δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο των φαρμάκων που έχουν πιστοποιηθεί από τον Ευρωπαϊκό Ιατρικό Οργανισμό. Και σε ορισμένες χώρες δεν μπορούν καν να εισαχθούν λόγω της φαινοβαρβιτάλης που περιλαμβάνεται στη σύνθεσή τους.

Τι αντί; Η ευρωπαϊκή αγορά ηρεμιστικών εξωχρηματιστηριακών φαρμάκων είναι εξαιρετικά μικρή και αντιπροσωπεύεται κυρίως από φυτικές ουσίες και αποσπάσματα από αυτές. Το Hawthorn, valerian, mistletoe, medunica έχει υποτασικές και ηρεμιστικές επιδράσεις. Αλλά, φυσικά, σε αντίθεση με το valocordin και το corvalol, κανένα από τα αφεψήματα δεν μπορεί να χρησιμεύσει ως μέσο για την γρήγορη ανακούφιση από την ταχυκαρδία που προκαλείται από το άγχος, επίθεση πανικού ή αϋπνία, εκτός από το εικονικό φάρμακο.

Validol. Ένα αγαπημένο φάρμακο όλων των νεύρων και εκείνων που βρίσκονται σε αγχωτική κατάσταση. Έχει αγγειοδιασταλτικό και ήπιο ηρεμιστικό αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό - υπογλώσσια (κάτω από τη γλώσσα) εφαρμογή και ταχύτητα του εφέ (εντός πέντε έως επτά λεπτών). Ένα άλλο χαρακτηριστικό - λόγω της παρουσίας μενθόλης, το φάρμακο ανακουφίζει τον πονοκέφαλο που προκαλείται από τη λήψη νιτρογλυκερίνης.

Γιατί δεν πωλείται στην Ευρώπη; Το Validol δεν έχει αποδειχθεί αποτελεσματικό · το φάρμακο δεν έχει πιστοποιηθεί για την ευρωπαϊκή φαρμακολογική αγορά.

Τι αντί; Ναι, στην πραγματικότητα, τίποτα: καθίστε, χαλαρώστε, αναπνεύστε βαθιά και αργά.

Οξολινική αλοιφή. Το "Oxolinka" είναι από καιρό γνωστό στην πρώην ΕΣΣΔ ως εργαλείο για τη θεραπεία και την πρόληψη της γρίπης. Η εφαρμογή οξολινικής αλοιφής στον ρινικό βλεννογόνο υποτίθεται ότι μειώνει την ικανότητα των ιών να προσδένονται στο κυτταρικό τοίχωμα και να διεισδύουν στο κύτταρο..

Γιατί δεν πωλείται στην Ευρώπη; Η αποτελεσματικότητα δεν είναι αποδεδειγμένη, δεν υπάρχει πιστοποιητικό και κανείς δεν προσπάθησε να το αποκτήσει.

Τι αντί; Τίποτα νέο: εμβολιασμός κατά της γρίπης, χρήση ανοσορυθμιστών με αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα, βιταμίνη C.

Citramon Αναλγητικό. Το Citramon είναι το όνομα ενός μείγματος πολλών δραστικών συστατικών, η σύνθεση των οποίων έχει υποστεί μεγάλες αλλαγές εδώ και αρκετές δεκαετίες. Επί του παρόντος, η συνταγή για γνήσια κιτραμόνη είναι εξίσου χαμένη και ανεπανόρθωτη με τη συνταγή για το «ίδιο γιατρό-λουκάνικο» ή γνήσιο αψέντι. Η πρώτη έκδοση της κιτραμόνης περιελάμβανε ένα αναλγητικό, το οποίο έχει από καιρό σταματήσει λόγω παρενεργειών που σχετίζονται με τα νεφρά, καθώς και καφέ, κακάο, ακετυλοσαλικυλικό και κιτρικό οξύ. Τώρα είναι απλώς ένα μείγμα ασπιρίνης, παρακεταμόλης και καφεΐνης. Αυτό το τελευταίο, παρεμπιπτόντως, κάνει την κιτραμόνη λίγο πιο αποτελεσματική σε ορισμένους τύπους ημικρανιών..

Γιατί δεν πωλείται στην Ευρώπη; Επειδή στην Ευρώπη ένα τέτοιο φάρμακο είναι άγνωστο και δεν έχει πιστοποιηθεί, ολόκληρη η παραγωγή κιτραμόνης κατευθύνεται στις εγχώριες αγορές των χωρών της ΚΑΚ.

Τι αντί; Migrenol (ένα μείγμα καφεΐνης και παρακεταμόλης), μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη και αναλγητικά φάρμακα όπως η ιβουπροφαίνη.

Αυτή είναι μια σύντομη λίστα με τα συνήθη φάρμακα που ο ταξιδιώτης είναι απίθανο να φτάσει στο εξωτερικό. Φυσικά, εξακολουθούν να υπάρχουν λεπτότητες με το γεγονός ότι πολλά φάρμακα που διατίθενται ελεύθερα στο CIS εκδίδονται στη Δύση μόνο με ιατρική συνταγή (για παράδειγμα, το ίδιο No-Shpa, αντιβιοτικά, αντισυλληπτικά), αλλά αυτή είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία.

Δισκία Analgin: οδηγίες, κριτικές, ανάλογα

Το Analgin είναι ένα φάρμακο από την ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων (ΜΣΑΦ), το οποίο έχει έντονο αντιπυρετικό (αντιπυρετικό) και αναλγητικό αποτέλεσμα. Ως εκ τούτου, το Analgin χρησιμοποιείται ως αναισθητικό ή αντιπυρετικό φάρμακο για την ανακούφιση του πόνου και την ομαλοποίηση της θερμοκρασίας του σώματος, που προκαλείται από οποιονδήποτε λόγο..

Σε αντίθεση με άλλα φάρμακα της ομάδας ΜΣΑΦ, το Analgin έχει ένα ελάχιστα έντονο αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα, επομένως, στην πράξη δεν χρησιμοποιείται για τη μείωση της φλεγμονής οποιουδήποτε εντοπισμού..

Σε αυτό το άρθρο θα εξετάσουμε γιατί οι γιατροί συνταγογραφούν το φάρμακο Analgin, συμπεριλαμβανομένων οδηγιών χρήσης, αναλόγων και τιμών αυτού του φαρμάκου στα φαρμακεία. Πραγματικές αναθεωρήσεις ατόμων που έχουν ήδη χρησιμοποιήσει το Analgin μπορούν να διαβαστούν στα σχόλια.

Σύνθεση και μορφή απελευθέρωσης

Σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης, το Analgin διατίθεται σε δισκία, ορθικά υπόθετα και αμπούλες (διάλυμα για ενδομυϊκή και ενδοφλέβια χρήση). Για τα παιδιά, το analgin απελευθερώνεται με τη μορφή πρωκτικών υπόθετων και δισκίων..

  • Δραστικό συστατικό: άλας νατρίου μεταμιζόλης. 1 δισκίο περιέχει 500 mg άλατος νατρίου μεταμιζόλης. άμυλο πατάτας, στεατικό ασβέστιο, τάλκη.

Συνήθως, όλες οι ποικιλίες του φαρμάκου ονομάζονται απλά «Analgin», αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, όταν πρόκειται για συγκεκριμένη μορφή δοσολογίας, προστίθεται μια διευκρινιστική λέξη, για παράδειγμα, «Analgin για παιδιά», «Analgin tablets», «Analgin υπόθετα», «Analgin ενέσεις» " και τα λοιπά.

Τι βοηθά την Analgin?

Η χρήση του Analgin θα βοηθήσει με σύνδρομα πόνου διαφόρων προελεύσεων: πονοκεφάλους και ημικρανίες, νευραλγία, μυαλγία, πονόδοντο, αλγοδισμονορία, χορεία, ρευματισμούς, ριζοκολίτιδα, πυρετό που προκαλείται από μολυσματικές και φλεγμονώδεις ασθένειες.

Επίσης, το φάρμακο χρησιμοποιείται στη χειρουργική πρακτική για την εξάλειψη του μετεγχειρητικού πόνου. Με νεφρικό και χοληφόρο κολικό, η χρήση του Analgin είναι αποτελεσματική σε συνδυασμό με αντισπασμωδικά.

φαρμακολογική επίδραση

Είναι παράγωγο της πυραζολόνης. Χαρακτηρίζεται από έντονο αναλγητικό, αντιπυρετικό και μικρό αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα..

  1. Η αντιφλεγμονώδης δράση της μεταμιζόλης οφείλεται επίσης στην αναστολή της παραγωγής προσταγλανδίνης..
  2. Το αντιπυρετικό αποτέλεσμα του Analgin παρέχεται λόγω της ικανότητας μείωσης της παραγωγής και απελευθέρωσης χημικών ουσιών που επηρεάζουν την παραγωγή θερμότητας.
  3. Το αναλγητικό αποτέλεσμα παρέχεται από την ικανότητα της δραστικής ουσίας να αναστέλλει την κυκλοοξυγενάση και τη σύνθεση των προσταγλανδινών (συμμετέχουν στην ανάπτυξη φλεγμονωδών και αντιδράσεων πόνου). Επιπλέον, η μεταμιζόλη εμποδίζει τη μετάδοση των παλμών του πόνου και αυξάνει το όριο ευαισθησίας των κέντρων πόνου, μειώνει την απόκριση των εγκεφαλικών δομών στον πόνο που προκαλείται από ένα συγκεκριμένο ερεθιστικό.

Το Analgin έχει επίσης αντισπασμωδική επίδραση στους λείους μυς της χολής και του ουροποιητικού συστήματος.

Οδηγίες χρήσης

Σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης, το analgin συνταγογραφείται από του στόματος, ενδομυϊκά ή ενδοφλεβίως. Η δοσολογία εξαρτάται από την ένταση του πόνου, του πυρετού και της ατομικής αντίδρασης ως απόκριση στη λήψη του Analgin. Πρέπει να επιλέγονται οι μικρότερες αποτελεσματικές δόσεις που ελέγχουν τον πόνο και τον πυρετό. Τα δισκία πρέπει να καταπίνονται ολόκληρα, με επαρκή ποσότητα υγρού (για παράδειγμα, ένα ποτήρι νερό).

  • Εσωτερικά πάρτε μετά από ένα γεύμα. Δόση για ενήλικες - 0,25-0,5 g 2-3 φορές την ημέρα. με ρευματισμούς - έως 1 g 3 φορές την ημέρα. Παιδιά μέσα - 5-10 mg / kg 3-4 φορές την ημέρα.
  • Ενδομυϊκά ή ενδοφλεβίως (για σοβαρό πόνο) χορηγείται σε ενήλικες 1-2 ml διαλύματος 50% ή 25% 2-3 φορές την ημέρα. όχι περισσότερο από 2 g ανά ημέρα. Τα παιδιά χορηγούνται με ρυθμό 0,1-0,2 ml διαλύματος 50% ή 0,2-0,4 ml διαλύματος 25% ανά 10 kg σωματικού βάρους.

Υψηλότερες δόσεις για ενήλικες στο εσωτερικό: εφάπαξ - 1 g, καθημερινά - 3 g; ενδομυϊκά και σε φλέβα: εφάπαξ - 1 g, καθημερινά - 2 g. Οι υψηλές δόσεις πρέπει να αποφεύγονται με μειωμένη νεφρική ή ηπατική λειτουργία. Η βραχυπρόθεσμη χρήση είναι δυνατή χωρίς μείωση της δόσης. Η μακροχρόνια χρήση δεν είναι δυνατή. Η μακροχρόνια θεραπεία απαιτεί τακτικό έλεγχο αίματος, συμπεριλαμβανομένων των αριθμών των λευκών αιμοσφαιρίων..

Αντενδείξεις

Οι ακόλουθες αντενδείξεις για τη χρήση του Analgin αναφέρονται στον σχολιασμό:

  • υπερευαισθησία στο νατριούχο μεταμιζόλη, σε άλλα συστατικά του φαρμάκου ή / και στα παράγωγα της πυραζολόνης (προφιφαναζόνη, αμινοφαινόνη, φαιναζόνη).
  • αναστολή της αιματοποίησης (ακοκκιοκυττάρωση, ουδετεροπενία, λευκοπενία)
  • αναιμία, συμπεριλαμβανομένης της κληρονομικής αιμολυτικής αναιμίας, που σχετίζεται με έλλειψη αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης.
  • άσθμα που προκαλείται από ακετυλοσαλικυλικό οξύ.
  • νεφρική και / ή ηπατική ανεπάρκεια
  • εγκυμοσύνη;
  • περίοδο γαλουχίας ·
  • ηλικίας έως 15 ετών.

Στην παιδιατρική πρακτική, τα δισκία χρησιμοποιούνται από την ηλικία των δέκα, υπόθετα - σε παιδιά ηλικίας άνω του ενός έτους. Ενδομυϊκά, το φάρμακο δεν πρέπει να χορηγείται σε παιδιά ηλικίας κάτω των τριών μηνών, καθώς και σε παιδιά βάρους έως πέντε κιλών. Αντενδείξεις για ενδοφλέβια χορήγηση του Analgin είναι η ηλικία ενός παιδιού από τρεις έως έντεκα μήνες.

Παρενέργειες

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες κατά τη χρήση του Analgin μπορεί να εμφανιστούν με τη μορφή:

  1. Αλλεργικές αντιδράσεις: κνίδωση (συμπεριλαμβανομένου του επιπεφυκότα και των βλεννογόνων του ρινοφάρυγγα), αγγειοοίδημα, σε σπάνιες περιπτώσεις, κακοήθη εξιδρωματικό ερύθημα (σύνδρομο Stevens-Johnson), τοξική επιδερμική νεκρόλυση (σύνδρομο Lyell), σύνδρομο βρογχοσπαστικού, αναφυλαξία.
  2. Από το ουροποιητικό σύστημα: μειωμένη νεφρική λειτουργία, ολιγουρία, ανουρία, πρωτεϊνουρία, διάμεση νεφρίτιδα, ερυθρή χρώση ούρων.
  3. Αιματοποιητικά όργανα: ακοκκιοκυττάρωση, λευκοπενία, θρομβοπενία.

Άλλο: μείωση της αρτηριακής πίεσης. Τοπικές αντιδράσεις: με ενδοφλέβια χορήγηση, είναι δυνατή η διείσδυση στο σημείο της ένεσης.

Αναλογικά

Τα συνώνυμα του Analgin είναι τα ακόλουθα φάρμακα:

  1. Baralgin και Baralgin M;
  2. Νατριούχο μεταμιζόλη;
  3. Σπαζδολζίνη.

Ανάλογα με στενό μηχανισμό δράσης: Akofil, Antipyrine, Braralgin, Pentabufen, Revalgin, Spazmolgon, Tetralgin.

Το κόστος διαφόρων μορφών Analgin σε διαφορετικά φαρμακεία ποικίλλει εντός των ακόλουθων ορίων:

  • 500 mg δισκία, 10 τεμάχια - 6 - 45 ρούβλια.
  • Δισκία 500 mg, 20 τεμάχια - 25 - 73 ρούβλια.
  • Δισκία Analgin-Khinin, 20 τεμάχια - 51 - 80 ρούβλια.
  • Ένα διάλυμα 50% (500 mg ανά 1 ml), 10 αμπούλες των 2 ml - 90 - 135 ρούβλια.

Όροι και προϋποθέσεις αποθήκευσης

Το φάρμακο αποθηκεύεται στην αρχική του συσκευασία, προστατεύεται από το φως του ήλιου και την υγρασία, μακριά από παιδιά σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C. Η διάρκεια ζωής των δισκίων Analgin είναι 5 χρόνια. Μην χρησιμοποιείτε το φάρμακο μετά την ημερομηνία λήξης που αναφέρεται στη συσκευασία.

Οροι πώλησης

Τα δισκία διατίθενται χωρίς ιατρική συνταγή. Για να αγοράσετε υπόθετα και ένεση, απαιτείται συνταγή.

Στη Δύση, το Analgin απαγορεύεται γενικά λόγω του υψηλού κινδύνου ανάπτυξης ακοκκιοκυττάρωσης (μια σοβαρή ασθένεια του αίματος), οπότε θα έπρεπε να προσέχω να το πάρω, ειδικά στις ποσότητες στις οποίες το παίρνουν οι άνθρωποι μας. Τότε σκεφτείτε τους αιματολόγους από πού προήλθε η ασθένεια..

Δεν καταλαβαίνω γιατί απαγορεύτηκε το analgin στην Αμερική και την Ευρώπη. Μου φαίνεται ότι πρόκειται για κίνηση PR για την πώληση ακριβών και υποτιθέμενων καλύτερων φαρμάκων. Το διάβασα ότι στη σύνθεση αυτών των φαρμάκων και βρήκα το ίδιο νατριούχο μεταμιζόλη, δηλαδή την ίδια αναλγίνη. Η Analgin με ανακουφίζει σχεδόν από κάθε πόνο. Η μόνη παρενέργεια είναι το πρήξιμο του προσώπου, καθώς επηρεάζει τα νεφρά. Επομένως, πρέπει να χρησιμοποιείται όχι τόσο συχνά και όχι σε μεγάλες δόσεις. Το στομάχι το δέχεται κανονικά, δεν υπάρχει καούρα, όπως και από την ασπιρίνη. Υπάρχει ακόμα ένα μείον, αυτό είναι ένα βραχυπρόθεσμο αποτέλεσμα και γρήγορος εθισμός στο σώμα.

Ήμουν πεπεισμένος ότι δεν έχει νόημα η κατανάλωση αναλγίνης εάν δεν υπάρχει τρόπος να επηρεαστεί η αιτία του πόνου. Προσπάθησα να το πάρω με προστατίτιδα, νόμιζα ότι θα ήταν πιο εύκολο. Αλλά ο πόνος, αν το άφηνε, δεν ήταν για πολύ. Αλλά όταν άρχισε να θεραπεύεται με ινδομεθακίνη και Smartprost με Vitaprost, ο ίδιος ο πόνος εξαφανίστηκε. Το Analgin δεν χρειάζεται πλέον.

Ο Analgin με προκαλεί ναυτία και δεν είναι βοηθός στην καρδιά μου, όλοι γνωρίζουν. Επομένως, επιλέγω dialrapid, ακόμη και αν είναι πάνω από το μέσο όρο, αλλά δεν υπάρχει καμία παρενέργεια από αυτό και λειτουργεί σε μόλις 5 λεπτά.