Κύριος

Θεραπευτική αγωγή

Τι βοηθά στη συνέχεια σε tablet?

Με πόνο και υψηλή θερμοκρασία δεν είναι απαραίτητο να υπομείνετε δυσάρεστα συμπτώματα. Μπορείτε να πάρετε ένα χάπι Nekst και η υγεία κανονικοποιείται γρήγορα.

Επόμενο - τι είδους ναρκωτικό?

Στη συνέχεια ανήκει στην ομάδα συνδυασμένων φαρμάκων με αναλγητικά και αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα. Παράγεται από τη Pharmstandard (Ρωσία), κοστίζει 240 ρούβλια για 20 δισκία. Η σύνθεση αντιπροσωπεύεται από δύο δραστικές ουσίες - παρακεταμόλη (200 mg), ιβουπροφαίνη (400 mg). Επίσης στη σύνθεση υπάρχουν βοηθητικά συστατικά - κυτταρίνη, υδρόζη, φωσφορικό διυδρογόνο ασβέστιο, στεατικό μαγνήσιο, βαφές και άλλα. Τα δισκία είναι κόκκινα, κυρτά και στις δύο πλευρές, λευκά στην τομή.

Τα καψάκια Nekst Uno Express που περιέχουν μόνο 200 mg ιβουπροφαίνης πωλούνται επίσης στα φαρμακεία. Ανήκουν στην ομάδα των ΜΣΑΦ μονοσυστατικών..

Το Nekst, ως σύνθετο εργαλείο, λειτουργεί ταυτόχρονα σε δύο κατευθύνσεις, κάτι που δίνει πιο έντονο αποτέλεσμα. Η παρακεταμόλη παρέχει αντιπυρετικό, αναλγητικό αποτέλεσμα. Ως επί το πλείστον, ενεργεί σε θερμορυθμιστικά κέντρα στον υποθάλαμο.

Ως αποτέλεσμα, η υπερβολική θερμότητα χάνεται, η οποία είναι χαρακτηριστική των εμπύρετων καταστάσεων. Η θερμοκρασία μειώνεται με αγγειοδιαστολή και αυξημένη ροή αίματος στην περιφέρεια. Η παρακεταμόλη δεν έχει αντιφλεγμονώδη δράση και η απουσία επίδρασης στην παραγωγή προσταγλανδίνης αποκλείει τέτοια αρνητικά αποτελέσματα:

  • γαστρεντερικός ερεθισμός
  • κατακράτηση νερού και νατρίου ·
  • η εμφάνιση οιδήματος.

Η ιβουπροφαίνη δίνει όχι μόνο αναισθητικό, αντιπυρετικό αλλά και ισχυρό αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα. Ως αδιάκριτος αποκλειστής COX, η ιβουπροφαίνη μειώνει τη σύνθεση της προσταγλανδίνης, έτσι ο πόνος μειώνεται, όπως και η φλεγμονώδης διαδικασία. Η μέγιστη συγκέντρωση ουσιών στο αίμα επιτυγχάνεται μετά από περίπου 40-45 λεπτά.

Ενδείξεις και αντενδείξεις

Το φάρμακο είναι καλό για πονοκεφάλους, ανακουφίζει από ημικρανίες. Μπορεί επίσης να πιει με επώδυνες περιόδους (αλγομηνόρροια), πονόδοντο μετά την εξαγωγή των δοντιών, στο πλαίσιο της τερηδόνας και της pulpitis, μετά από χειρουργική επέμβαση στα δόντια και τα ούλα. Μεταξύ των ενδείξεων, το Next έχει δυσάρεστες αισθήσεις στις αρθρώσεις λόγω:

  • αρθροπάθεια
  • αρθρίτιδα;
  • θυλακίτιδα κ.λπ..

Το εργαλείο θα ανακουφίσει τα συμπτώματα άλλων εκφυλιστικών και φλεγμονωδών ασθενειών της κινητικής συσκευής - οστεοχόνδρωση, προεξοχές των δίσκων. Η χρήση δισκίων είναι δυνατή μετά από τραυματισμούς που συνοδεύονται από πόνο - διάστρεμμα, εξάρθρωση, κατάγματα, μώλωπες. ΕΠΟΜΕΝΟ ενδείκνυται για μετεγχειρητικό πόνο, διευκολύνει γρήγορα την κατάσταση του ασθενούς..

Τα χάπια μπορούν να πίνουν εάν εμφανιστεί νευραλγία ή νευρίτιδα του προσώπου, καθώς και φλεγμονώδεις ασθένειες άλλων νεύρων.

Εκτός από τον πόνο, η λήψη του φαρμάκου ενδείκνυται για πυρετό, ο οποίος εμφανίζεται στο πλαίσιο των οξέων λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος, της γρίπης, της αμυγδαλίτιδας και άλλων μολυσματικών ασθενειών. Στη συνέχεια έχει πολλές αντενδείξεις. Απαγορεύεται η χορήγηση σε παιδιά κάτω των 12 ετών, με δυσανεξία, αλλεργίες, συμπεριλαμβανομένου ενός συνδυασμού άσθματος, αλλεργικού πυρετού και κνίδωσης, που εμφανίζονται λόγω της χρήσης ΜΣΑΦ. Το φάρμακο απαγορεύεται για διάβρωση και έλκη στομάχου, οξεία κολίτιδα και γαστρίτιδα, αιμορραγία στο στομάχι. Άλλες αντενδείξεις:

    σοβαρές μορφές ήπατος, νεφρική ανεπάρκεια

Με γαλουχία, ενώ θηλάζετε, σταματήστε το θηλασμό. Υπάρχουν αρκετές καταστάσεις στις οποίες η θεραπεία πρέπει να πραγματοποιείται με προσοχή. Πρόκειται για ηπατίτιδα και αλκοολική ηπατική βλάβη, καρδιακή ανεπάρκεια, γήρας, 1-2 τρίμηνα κύησης.

Οδηγίες φαρμακευτικής αγωγής

Πόσος χρόνος χρειάζεται για να πάρετε το φάρμακο, ποιες είναι οι δοσολογίες του, καθορίζεται από έναν ειδικό. Όμως, λόγω της αρνητικής επίδρασης της ιβουπροφαίνης στην πεπτική οδό, η πορεία πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη. Ως αντιπυρετικό, πίνουν ΕΠΟΜΕΝΟ έως 3 ημέρες, ως αναλγητικό - έως 5 ημέρες. Τα χαρακτηριστικά της θεραπείας και της δοσολογίας είναι τα εξής:

  • η λήψη γίνεται μέσα, με νερό, μόνο μετά το φαγητό.
  • δόση για παιδιά από 12 ετών έως 18 ετών - 1 δισκίο δύο φορές / ημέρα.
  • δόση ενηλίκων - έως 3 δισκία / ημέρα, ένα κάθε φορά.
  • μέγιστη δόση ανά ημέρα - 3 δισκία.

Σε περίπτωση υπέρβασης της συνιστώμενης ποσότητας του φαρμάκου, υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας. Εκδηλώνεται με τέτοια δυσάρεστα συμπτώματα όπως εμβοές, γρήγορο καρδιακό παλμό, έμετο και σύγχυση. Υπερβολική διέγερση ή λήθαργος, αυξημένη παραγωγή ούρων και σοβαροί πονοκέφαλοι είναι επίσης δυνατοί. Σε σοβαρές περιπτώσεις, αναπτύσσεται οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Η θεραπεία πραγματοποιείται μόνο σε ιατρικό ίδρυμα, είναι συμπτωματική σε συνδυασμό με αναγκαστική διούρηση, πρόσληψη προσροφητικών και αλκαλικά ποτά.

Παρενέργειες

Οι πιο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες από το γαστρεντερικό σωλήνα. Η λήψη χαπιών προκαλεί συχνά κοιλιακό άλγος και ναυτία, καούρα και απώλεια όρεξης. Ακόμη και ένα δισκίο μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα ή διάρροια, φούσκωμα. Κατά την παρακολούθηση μαθημάτων υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης παγκρεατίτιδας, αφθώδους στοματίτιδας, ούλων.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, πονοκεφάλους και ζάλη μπορεί να εμφανιστούν, σε ορισμένους ασθενείς διαταράσσεται ο ύπνος.

Σε ορισμένες περιπτώσεις, παρατηρούνται καταθλιπτικές καταστάσεις, αυξάνεται η αρτηριακή πίεση, αναπτύσσεται δύσπνοια και ταχυκαρδία.

Επίσης, το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει σπασμό των βρόγχων, αλλαγές στη γεύση και την ακοή, θολή όραση. Μερικές φορές παρατηρούνται οξεία κυστίτιδα και πολυουρία, νεφρωσικό σύνδρομο. Αλλεργικές αντιδράσεις είναι επίσης συχνές - μεταξύ αυτών είναι οι μορφές του δέρματος και το αγγειοοίδημα, το σύνδρομο Lyell. Πιθανές αλλαγές στη σύνθεση του αίματος με τη μορφή λευκοπενίας, ουδετεροπενίας, θρομβοπενίας.

Ειδικές Οδηγίες

Δεν μπορείτε να πάρετε το Next μαζί με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη, ΜΣΑΦ. Αυτό αυξάνει σοβαρά τον κίνδυνο υπερδοσολογίας. Άλλα δεδομένα που πρέπει να γνωρίζετε όταν σχεδιάζετε θεραπεία με δισκία:

  • εάν το NEXT λαμβάνεται για περισσότερο από 5 ημέρες, είναι σημαντικό να παρακολουθείτε τον αριθμό αίματος (γενική κλινική ανάλυση και ηπατικά ένζυμα).
  • η παρακεταμόλη μπορεί να παραμορφώσει την ανάλυση του ουρικού οξέος, της γλυκόζης στο αίμα, τα διαγνωστικά είναι απαραίτητα μόνο μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας.
  • με τάση γαστρεντερικών παθήσεων, είναι απαραίτητο να λαμβάνετε παράλληλα αναστολείς της αντλίας πρωτονίων.
  • σε περίπτωση σοβαρών ανεπιθύμητων ενεργειών από το γαστρεντερικό σωλήνα, είναι απαραίτητο να πραγματοποιηθεί γαστρικό FGD και να περάσει μια ανάλυση των περιττωμάτων για απόκρυφο αίμα.

Το φάρμακο μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ταχύτητα των ψυχοκινητικών αντιδράσεων. Η πρόσληψη αλκοόλ κατά τη διάρκεια της περιόδου θεραπείας αποκλείεται αυστηρά!

Ανάλογα και αλληλεπίδραση με άλλα μέσα

Ορισμένα ανάλογα περιέχουν τις ίδιες δραστικές ουσίες σε συνδυασμό ή ξεχωριστά, μερικά είναι πολύ φθηνότερα:

Ένα φάρμακοΔομήΤιμή, ρούβλια
ΊμπουκλινΠαρακεταμόλη, ιβουπροφαίνη115
ΠαρακεταμόληΠαρακεταμόλη10
Νιούροφεν ΛονγκΠαρακεταμόλη, ιβουπροφαίνη170
ΜπρουστάνΠαρακεταμόλη, ιβουπροφαίνη160
ΙβουπροφαίνηΙβουπροφαίνητριάντα

Τα ναρκωτικά με μυελοτοξικές ιδιότητες, ενώ το παίρνουν, αυξάνουν τον κίνδυνο αλλαγής της σύνθεσης του αίματος. Η θεραπεία με κορτικοστεροειδή αυξάνει τον κίνδυνο γαστρικού έλκους. Σε περίπτωση υπερδοσολογίας, είναι δυνατή η σοβαρή δηλητηρίαση εάν ο ασθενής, μαζί με το Next, παίρνει τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά.

Μοιράσου το με τους φίλους σου

Κάνε καλή δουλειά, δεν θα πάρει πολύ

Το φάρμακο "Next": σύνθεση, οδηγίες χρήσης, σχόλια

Οι κράμπες στον πόνο είναι συχνός σύντροφος του σύγχρονου ανθρώπου. Ο πόνος εμφανίζεται περιοδικά σε κάθε έναν από εμάς, και κατά μια έννοια είναι μια φυσική φυσιολογική διαδικασία. Προκειμένου να το αποτρέψετε εγκαίρως, μερικές φορές τόσο παρεμποδίζοντας τις καθημερινές δραστηριότητες, χρειάζεστε ένα καλό, σύγχρονο φάρμακο για τον πόνο. Σήμερα, σε κάθε φαρμακείο της πόλης μπορείτε να βρείτε ένα εργαλείο όπως το "Next". Τι είναι και πώς να το χρησιμοποιήσετε σωστά?

Το φάρμακο "Next": οδηγίες χρήσης

Έτσι, το Next (δισκία) είναι ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες φάρμακο που έχει έντονο αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Η σύνθεση περιέχει δύο δραστικές ουσίες που έχουν σχεδιαστεί για την εξάλειψη του πόνου, αυτές είναι η ιβουπροφαίνη και η παρακεταμόλη.

ΕΠΟΜΕΝΑ δισκία: σύνθεση και μορφή απελευθέρωσης

Το φάρμακο "ΕΠΟΜΕΝΟ" διατίθεται με τη μορφή μικρών ωοειδών δισκίων, κυρτό και στις δύο πλευρές και κινδυνεύει. Κάθε δισκίο επικαλύπτεται με έντονο κόκκινο κέλυφος. Η σύνθεση έχει δύο ενεργά συστατικά:

Τα ακόλουθα στοιχεία λειτουργούν ως έκδοχα:

  • όξινο φωσφορικό ασβέστιο (γνωστό και ως fudzhikalin) - 80 mg.
  • μικροκρυσταλλική κυτταρίνη - 64,5 mg;
  • νάτριο κροσκαρμελλόζης - 24,3 mg;
  • υπρολόζη - 19,3 mg;
  • στεατικό μαγνήσιο - 7,3 mg;
  • κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου - 2,5 mg;
  • σκόνη ταλκ - 12,1 mg.

Το κόκκινο κέλυφος των δισκίων αποτελείται από τα ακόλουθα συστατικά:

  • υπρομελλόζη - 13,1 mg;
  • υπρολόζη - 8,1 mg;
  • διοξείδιο του τιτανίου - 2,5 mg;
  • τάλκης - 6,4 mg;
  • πορφυρή βαφή - 0,9 mg;
  • κίτρινη βαφή - 31,5 mg;
  • μακρογόλη - 0,3 mg;
  • πολυβινυλική αλκοόλη - 1 mg;
  • πολυσορβικό - 0,1 mg.

Το φάρμακο "Next" διατίθεται σε συσκευασία από χαρτόνι διαφορετικών ποσοτικών περιεχομένων: 2, 6, 10 και 12 τεμ.

Φαρμακολογία φαρμάκων

Αυτό το φάρμακο έχει συνδυασμένες ιδιότητες, παρέχοντας αναλγητικά, καθώς και αντιπυρετικά και αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα..

Η ιβουπροφαίνη δρα ως αναλγητικό και αντιφλεγμονώδες συστατικό στο φάρμακο, το οποίο καταστέλλει επιλεκτικά το COX (κυκλοοξυγενάση) και ρυθμίζει τη σύνθεση της προσταγλανδίνης.

Ένα άλλο παυσίπονο, καθώς και ένα αντιπυρετικό συστατικό, είναι η παρακεταμόλη, η οποία επίσης μπλοκάρει το COX στο κεντρικό νευρικό σύστημα (κεντρικό νευρικό σύστημα), και δρα ενεργά σε πόνο και θερμορυθμιστικά κέντρα.

Όλα τα συστατικά που απαρτίζουν το φάρμακο δρουν τόσο σε περιφερειακούς όσο και σε κεντρικούς μηχανισμούς σχηματισμού συνδρόμων πόνου. Χάρη στην ενεργή αλληλεπίδραση της ιβουπροφαίνης και της παρακεταμόλης, ο πόνος ανακουφίζεται γρήγορα και θεραπευτική επίδραση στο σώμα.

Ενδείξεις και αντενδείξεις για χρήση

Τις περισσότερες φορές, το NEXT χρησιμοποιείται για πονοκεφάλους. Αλλά όπως και κάθε άλλο φάρμακο, έχει ενδείξεις και αντενδείξεις για χρήση..

Ενδείξεις

Οι ενδείξεις περιλαμβάνουν πόνο όπως:

  • πονοκέφαλος (συμπεριλαμβανομένης της ημικρανίας)
  • οξύς πονόδοντος
  • algodismenorea (πυελικός πόνος κατά τη διάρκεια του εμμηνορροϊκού κύκλου στις γυναίκες)
  • νευραλγία;
  • μυαλγία (μυϊκός πόνος)
  • πόνος στην πλάτη και κάτω πλάτη
  • πόνος στις αρθρώσεις, καθώς και φλεγμονώδεις διεργασίες στο μυοσκελετικό σύστημα.
  • πόνος μετά από τραυματισμούς, μώλωπες, διάστρεμμα, καθώς και μετά από εγχείρηση.
  • σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα για γρίπη και κρυολογήματα (με εμπύρετες παθήσεις του ασθενούς).

Αντενδείξεις

Το φάρμακο "Next" αντενδείκνυται στους ακόλουθους δείκτες:

  • με ασθένειες του γαστρεντερικού σωλήνα (γαστρεντερική οδός), για παράδειγμα, έλκη και διάβρωση, καθώς και γαστρεντερική αιμορραγία.
  • με νεφρική ή ηπατική ανεπάρκεια.
  • με διαταραχές αιμορραγίας (αιμοφιλία, αιμορραγική διάθεση, καθώς και υψηλή διάρκεια ή ρυθμός αιμορραγίας).
  • με συνδυασμό ασθενειών όπως το βρογχικό άσθμα, η πολυπόωση της μύτης και οι παραρρινικοί κόλποι.
  • με δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ.
  • μετά από μεταμόσχευση παράκαμψης στεφανιαίας αρτηρίας ·
  • με υπερκαλιαιμία (συγκέντρωση καλίου στο πλάσμα του αίματος άνω των 5 mmol / l).
  • με ανεπάρκεια διυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης.
  • γυναίκες στο 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.
  • παιδιά κάτω των 12 ετών.

Με εξαιρετική προσοχή, το φάρμακο "Next" πρέπει να χρησιμοποιείται για άτομα με οξεία καρδιακή ανεπάρκεια, ιογενή ηπατίτιδα, καθώς και ηπατική βλάβη με αλκοόλ. Γενικά, τα άτομα με οποιαδήποτε νόσο των νεφρών, του ήπατος και της καρδιάς πρέπει να χρησιμοποιούν το ΕΠΟΜΕΝΟ μόνο μετά από συμβουλή γιατρού. Η ίδια πάθηση ισχύει για ασθενείς με σακχαρώδη διαβήτη, γαστρίτιδα και κολίτιδα, η διαβούλευση με τον γιατρό δεν θα εμποδίσει τους ηλικιωμένους, τις εγκύους και τις θηλάζουσες γυναίκες.

Δοσολογία φαρμάκου

Πάρτε τα δισκία NEXT αυστηρά σύμφωνα με τις οδηγίες, οι οποίες υποδεικνύουν ότι:

  • για ενήλικες, ο κανόνας ορίζεται σε 1 δισκίο μετά το φαγητό 3 φορές την ημέρα, οπότε ο μέγιστος ημερήσιος κανόνας είναι 3 δισκία.
  • για παιδιά άνω των 12 ετών, υπό την προϋπόθεση ότι το βάρος τους είναι τουλάχιστον 40 κιλά, η δόση είναι 1 δισκίο μετά τα γεύματα 2 φορές την ημέρα (ημερήσια δόση - 2 δισκία).

Η μέγιστη περίοδος θεραπείας είναι 3 ημέρες ως αντιπυρετικό και 5 ημέρες ως παυσίπονο. Μπορείτε να αυξήσετε τη διάρκεια της θεραπείας μόνο αφού συμβουλευτείτε γιατρό.

Παρενέργειες "Next" και υπερβολική δόση

Οι παρενέργειες του φαρμάκου περιλαμβάνουν αντίδραση από το νευρικό, καρδιαγγειακό, αναπνευστικό, πεπτικό, ουροποιητικό σύστημα, αιματοποιητικό σύστημα, καθώς και από αισθητήρια όργανα. Τα δισκία NEXT σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσουν αλλεργικές αντιδράσεις, επομένως οι πάσχοντες από αλλεργία θα πρέπει να τις λαμβάνουν με προσοχή.

Υπερβολική δόση ναρκωτικών

Με την ανεξέλεγκτη λήψη δισκίων NEXT, ο ασθενής μπορεί να παρουσιάσει υπερβολική δόση που εκφράζεται με τη μορφή ναυτίας, εμέτου και κοιλιακού πόνου. Συχνά μπορεί να εμφανιστούν αναστολές αντιδράσεων ή υπερβολική διέγερση. Η υπερβολική δόση είναι επίσης γεμάτη με οξεία νεφρική ανεπάρκεια, συχνή ούρηση, τρόμο και μυϊκές συσπάσεις. Συχνά υπάρχει αντίδραση από την πλευρά της καρδιάς με τη μορφή ταχυκαρδίας ή αρρυθμίας, συχνά ο ασθενής έχει μπερδεμένη συνείδηση.

Εάν εντοπίσετε σημάδια υπερβολικής δόσης του φαρμάκου, πρέπει να συμβουλευτείτε επειγόντως έναν γιατρό για περαιτέρω θεραπεία, συγκεκριμένα:

  • πλυση στομαχου;
  • ο διορισμός ενεργού άνθρακα ή των αναλόγων του ·
  • αλκαλικό ποτό
  • αναγκαστική διούρηση;
  • θεραπεία.

Ειδικές οδηγίες από γιατρούς

Η χρήση του φαρμάκου "Next" πρέπει να αποκλειστεί εάν ο ασθενής έχει ήδη ξεκινήσει θεραπεία με άλλα φάρμακα με βάση την παρακεταμόλη.

Εάν η θεραπεία με το φάρμακο διαρκεί περισσότερο από 5 ημέρες, ο ασθενής πρέπει να επισκέπτεται συνεχώς ένα ιατρικό ίδρυμα για να παρακολουθεί την κατάσταση του περιφερικού αίματος, καθώς και τη λειτουργία του ήπατος.

Δεν συνιστάται η κατανάλωση δισκίων NEXT πριν από τη δωρεά αίματος για εργαστηριακές εξετάσεις, καθώς η παρακεταμόλη που περιέχεται σε αυτά μπορεί να παραμορφώσει τις μετρήσεις γλυκόζης και ουρικού οξέος στο πλάσμα.

Για οποιεσδήποτε εκδηλώσεις οξείας γαστρίτιδας (μπορεί να εμφανιστεί με τη δράση μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων), είναι απαραίτητο να πραγματοποιηθεί οισοφαγαστροδεδοδενοσκόπηση, καθώς και δωρεά αίματος για τον προσδιορισμό του επιπέδου της αιμοσφαιρίνης και του αιματοκρίτη, δωρίστε περιττώματα για την ανίχνευση κρυμμένου αίματος.

Πριν από τη δοκιμή για 17-κετοστεροειδή (βρίσκονται στο αίμα και στα ούρα), θα πρέπει να σταματήσετε να παίρνετε το επόμενο φάρμακο τουλάχιστον 48 ώρες πριν από τις μελέτες.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με αυτό το φάρμακο, ο ασθενής πρέπει να απέχει από δραστηριότητες που απαιτούν υψηλή συγκέντρωση προσοχής, καθώς και γρήγορη αντίδραση (τόσο σωματική όσο και ψυχική).

Κατά τη λήψη του φαρμάκου "Next" η λήψη αλκοόλ αντενδείκνυται.

Το φάρμακο "Next": τιμή

Ανάλογα με τον αριθμό των δισκίων σε ένα πακέτο, καθώς και την περιοχή πώλησης, το φάρμακο μπορεί να έχει τιμή από 85 ρούβλια έως 375 ρούβλια. Το μέσο κόστος αυτού του φαρμάκου στη Μόσχα και στην περιοχή της Μόσχας είναι 150 ρούβλια.

Το φάρμακο "Next": σχόλια

Εάν στραφείτε σε θεματικούς ιστότοπους και φόρουμ, μπορείτε να διαβάσετε πολλές θετικές κριτικές σχετικά με αυτό το φάρμακο. Έλαβε επίσης καλές κριτικές από τους ίδιους τους γιατρούς. Εάν ληφθεί σωστά σύμφωνα με τις οδηγίες, το Next θα βοηθήσει με οποιονδήποτε πόνο.

Για 7 ημέρες με έσωσε από πονόδοντο! Το αγοράζω επίσης όταν είναι απαραίτητο να εξαλειφθούν οι σπασμοί κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσεως, βοηθά πολύ καλά. Αγαπητοί χρήστες, απλώς μην ξεχάσετε να διαβάσετε τις οδηγίες και φροντίστε να συμβουλευτείτε έναν γιατρό εάν έχετε χρόνιες ασθένειες.

Θέλω να αφήσω την κριτική μου για το φάρμακο "Next". Εξαιρετικό εργαλείο! Το δόντι ήταν πολύ επώδυνο και πριν πάει στον οδοντίατρο ήταν απαραίτητο να περιμένουμε μερικές μέρες. Τα χάπια με έσωσαν γρήγορα από οξείους πόνους, τουλάχιστον μπορούσα να δουλέψω και να χαλαρώσω ήρεμα.

Φοβήθηκα λίγο να αγοράσω αυτό το φάρμακο, η σύνθεση είναι αρκετά τοξική και ο κατάλογος των ανεπιθύμητων ενεργειών είναι πολύ εκτενής. Αλλά, αφού διάβασα σχόλια για αυτόν, ήμουν πεπεισμένος ότι, με τη σωστή παραδοχή, δεν υπάρχει τίποτα να φοβηθούμε. Στη συνέχεια πραγματικά βοήθησε. Με πονοκέφαλο, δρα στο "5+".

Επόμενο - οδηγίες χρήσης

Τι είναι το επόμενο

Στη συνέχεια είναι ένα γρήγορο και αποτελεσματικό φάρμακο για τον πόνο, ιδιαίτερα αποτελεσματικό για την ανακούφιση του πονόδοντου και του πονοκέφαλου. Σημειώνεται ότι πριν από τη λήψη είναι απαραίτητο να ληφθούν υπόψη πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες, καθώς και το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα πρέπει να αποφύγετε την οδήγηση.

Οδηγίες χρήσης:

Μορφή και σύνθεση απελευθέρωσης

Δοσολογική μορφή απελευθέρωσης - δισκία, επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο: κόκκινη επικάλυψη, αμφίκυρτο, οβάλ, με κίνδυνο. ο πυρήνας στη διατομή είναι λευκός ή σχεδόν λευκός (2, 6, 10 ή 12 τεμάχια το καθένα σε συσκευασία, σε δέσμη από χαρτόνι 1 ή 2 συσκευασιών).

Δραστικές ουσίες σε 1 δισκίο:

  • ιβουπροφαίνη - 400 mg;
  • παρακεταμόλη - 200 mg.

Φαρμακολογικές ιδιότητες

Φαρμακοδυναμική

Η παρακεταμόλη είναι ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό, έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση λόγω του αποκλεισμού της κυκλοοξυγενάσης στο κεντρικό νευρικό σύστημα και της επίδρασης στα κέντρα πόνου και θερμορύθμισης.

Η ιβουπροφαίνη είναι ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες φάρμακο που έχει αναλγητική, αντιφλεγμονώδη και αντιπυρετική δράση που σχετίζεται με μη επιλεκτική καταστολή της δραστηριότητας κυκλοοξυγενάσης που ρυθμίζει τη σύνθεση προσταγλανδίνης.

Τα συστατικά του φαρμάκου δρουν τόσο στους κεντρικούς όσο και στους περιφερειακούς μηχανισμούς του σχηματισμού πόνου. Το κατευθυνόμενο, συμπληρωματικό αποτέλεσμα των δύο συστατικών έχει ένα γρήγορο θεραπευτικό αποτέλεσμα και ένα έντονο αναλγητικό αποτέλεσμα.

Φαρμακοκινητική

Παρακεταμόλη

Η απορρόφηση είναι υψηλή, η μέγιστη συγκέντρωση (Cmax) είναι 5-20 μg / ml, ο χρόνος επίτευξης της μέγιστης συγκέντρωσης (Tmax) είναι 0,5-2 ώρες. σύνδεση με πρωτεΐνες πλάσματος - 15%. Διεισδύει στο φράγμα αίματος-εγκεφάλου. Μεταβολίζεται στο ήπαρ, με το σχηματισμό ενεργών και ανενεργών μεταβολιτών. Ο χρόνος ημίσειας ζωής (T1 / 2) είναι 1-4 ώρες. Κυρίως απεκκρίνεται από τα νεφρά με τη μορφή μεταβολιτών - γλυκουρονιδίων και θειικών, 3% - αμετάβλητο.

Ιβουπροφαίνη

Απορροφάται καλά από το γαστρεντερικό σωλήνα. Ο χρόνος επίτευξης της μέγιστης συγκέντρωσης (Tmax) όταν λαμβάνεται με άδειο στομάχι είναι 45 λεπτά, όταν λαμβάνεται μετά τα γεύματα - 1,5-2,5 ώρες. Επικοινωνία με πρωτεΐνες πλάσματος - 90%. Η συγκέντρωση του φαρμάκου στο αρθρικό υγρό υπερβαίνει τις οδηγίες χρήσης: στο πλάσμα. Υποβάλλεται σε μεταβολισμό ενός συστήματος και μετά το σύστημα στο ήπαρ. Έχει κινητική απέκκρισης δύο φάσεων, το Τ1 / 2 είναι 2-2,5 ώρες. Εκκρίνεται από τα νεφρά (αμετάβλητο όχι περισσότερο από 1%) και σε μικρότερο βαθμό με τη χολή.

Ενδείξεις χρήσης Neksta

  • πονοκέφαλος (συμπεριλαμβανομένης της ημικρανίας)
  • πονόδοντος;
  • algodismenorea (επώδυνη εμμηνόρροια)
  • νευραλγία;
  • μυαλγία;
  • πόνος στην πλάτη;
  • πόνος σε φλεγμονώδεις και εκφυλιστικές ασθένειες του μυοσκελετικού συστήματος.
  • πόνος με μώλωπες, διάστρεμμα, εξάρθρωση, κατάγματα
  • σύνδρομο μετεγχειρητικού και μετεγχειρητικού πόνου.
  • εμπύρετη κατάσταση (συμπεριλαμβανομένης της γρίπης και του κρυολογήματος).

Δοσολογία και χορήγηση

Μέσα μετά το φαγητό.

Ενήλικες: 1 δισκίο 3 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 3 δισκία.
Παιδιά άνω των 12 ετών (σωματικό βάρος άνω των 40 κιλών): 1 δισκίο 2 φορές την ημέρα.

Η διάρκεια της θεραπείας δεν υπερβαίνει τις 3 ημέρες ως αντιπυρετικό και όχι περισσότερο από 5 ημέρες ως αναισθητικό. Η συνέχιση της θεραπείας με το φάρμακο είναι δυνατή μόνο μετά από διαβούλευση με γιατρό.

Χαρακτηριστικά εφαρμογής

Θα πρέπει να αποφεύγεται η ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη και / ή μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα..
Όταν χρησιμοποιείτε το φάρμακο για περισσότερο από 5-7 ημέρες, θα πρέπει να παρακολουθούνται οι παράμετροι του περιφερικού αίματος και η λειτουργική κατάσταση του ήπατος.
Η παρακεταμόλη παραμορφώνει τα αποτελέσματα εργαστηριακών μελετών γλυκόζης και ουρικού οξέος στο πλάσμα του αίματος.
Όταν εμφανίζονται συμπτώματα γαστροπάθειας ΜΣΑΦ, ενδείκνυται προσεκτική παρακολούθηση, συμπεριλαμβανομένης της οισοφαγαστροδεδοδενοσκόπησης, μιας εξέτασης αίματος με αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη και απόκρυφα κόπρανα αίματος..
Εάν είναι απαραίτητο να προσδιοριστούν τα 17-κετοστεροειδή, το φάρμακο θα πρέπει να διακοπεί 48 ώρες πριν από τη μελέτη..
Στο πλαίσιο της λήψης του φαρμάκου, οι ασθενείς θα πρέπει να απέχουν από όλους τους τύπους δραστηριοτήτων που απαιτούν αυξημένη προσοχή, γρήγορη ψυχική και κινητική αντίδραση.

Παρενέργειες

Από το νευρικό σύστημα

  • πονοκέφαλο;
  • ζάλη;
  • διαταραχές ύπνου
  • ανησυχία;
  • κατάθλιψη.

Από το καρδιαγγειακό σύστημα

  • ταχυκαρδία;
  • αύξηση της αρτηριακής πίεσης
  • συγκοπή.

Από το αναπνευστικό σύστημα

  • δύσπνοια;
  • βρογχόσπασμος.

Από το γαστρεντερικό σωλήνα

  • κοιλόπονοι;
  • ναυτία;
  • εμετος
  • καούρα;
  • μειωμένη όρεξη
  • διάρροια ή δυσκοιλιότητα
  • φούσκωμα;
  • έλκος της βλεννογόνου μεμβράνης των ούλων.
  • αφθονική στοματίτιδα
  • παγκρεατίτιδα.

Αισθητήρια όργανα

  • Πρόβλημα ακοής;
  • κουδούνισμα ή εμβοές;
  • πρόβλημα όρασης;
  • θολή όραση ή διπλωπία
  • ξηρά και ερεθισμένα μάτια.

Από το ουροποιητικό σύστημα

  • οξεία νεφρική ανεπάρκεια;
  • νεφρωτικό σύνδρομο
  • πολυουρία;
  • κυστίτιδα.

Αλλεργικές αντιδράσεις

  • εξάνθημα;
  • φαγούρα στο δέρμα;
  • αλεργική ρινίτιδα;
  • αγγειοοίδημα
  • εξιδρωματικό πολύμορφο ερύθημα (συμπεριλαμβανομένου του συνδρόμου Stevens-Johnson).
  • τοξική επιδερμική νεκρόλυση (σύνδρομο Lyell).

Από τα αιμοποιητικά όργανα

  • αναιμία;
  • θρομβοκυτταροπενία
  • θρομβοκυτταροπενική πορφύρα;
  • ακοκκιοκυττάρωση;
  • λευκοπενία
  • ηωσινοφιλία.

Με παρατεταμένη χρήση σε μεγάλες δόσεις - ηπατοτοξική και νεφροτοξική (ηπατίτιδα, διάμεση νεφρίτιδα και θηλώδης νέκρωση) δράση. αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία.

Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα

Οι επαγωγείς μικροσωμικής οξείδωσης στο ήπαρ (φαινυτοΐνη, αιθανόλη, βαρβιτουρικά, φλουμεκινόλη, ριφαμπικίνη, φαινυλβουταζόνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά) αυξάνουν την παραγωγή υδροξυλιωμένων δραστικών μεταβολιτών, γεγονός που καθιστά δυνατή την ανάπτυξη σοβαρής δηλητηρίασης.
Οι αναστολείς της μικροσωμικής οξείδωσης (συμπεριλαμβανομένης της σιμετιδίνης) μειώνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικότητας.
Τα μυελοτοξικά φάρμακα ενισχύουν την αιματοτοξικότητα του φαρμάκου.
Ο συνδυασμός ιβουπροφαίνης με αιθανόλη, γλυκοκορτικοστεροειδή αυξάνει τον κίνδυνο διαβρωτικών και ελκωτικών βλαβών του γαστρεντερικού σωλήνα.
Η ταυτόχρονη χρήση παρακεταμόλης με αιθανόλη αυξάνει τον κίνδυνο οξείας παγκρεατίτιδας.
Η παρακεταμόλη και η ιβουπροφαίνη ενισχύουν την επίδραση των έμμεσων αντιπηκτικών και μειώνουν την αποτελεσματικότητα των ουρικοσουρικών φαρμάκων.
Η παρατεταμένη χρήση βαρβιτουρικών μειώνει την αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης.
Το Diflunisal αυξάνει τη συγκέντρωση της παρακεταμόλης στο πλάσμα κατά 50%, γεγονός που αυξάνει τον κίνδυνο ηπατοτοξικότητας.
Η ιβουπροφαίνη μειώνει την υποτασική δραστηριότητα των αγγειοδιασταλτικών, νατριουρητικών και διουρητικών - φουροσεμίδη και υδροχλωροθειαζίδη.
Τα αντιόξινα και η κολεστυραμίνη μειώνουν την απορρόφηση της ιβουπροφαίνης.
Η ιβουπροφαίνη ενισχύει την επίδραση των από του στόματος υπογλυκαιμικών παραγόντων και της ινσουλίνης.
Η ιβουπροφαίνη αυξάνει τη συγκέντρωση στο αίμα της διγοξίνης, του λιθίου και της μεθοτρεξάτης.
Με ταυτόχρονη χορήγηση με ακετυλοσαλικυλικό οξύ, η ιβουπροφαίνη μειώνει την αντιφλεγμονώδη και αντιαιμοπεταλιακή της δράση.
Cefamandol, cefaperazone, cefotetan, valproic acid, plicamycin αυξάνουν την επίπτωση της υποπροθρομβινναιμίας.

Αντενδείξεις

υπερευαισθησία στα συστατικά του φαρμάκου.
διαβρωτικές και ελκώδεις ασθένειες του γαστρεντερικού σωλήνα (στην οξεία φάση), γαστρεντερική αιμορραγία.
σοβαρή ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια
αιμορραγικές διαταραχές (αιμοφιλία, παρατεταμένος χρόνος αιμορραγίας, τάση αιμορραγίας, αιμορραγική διάθεση).
πλήρης ή ατελής συνδυασμός βρογχικού άσθματος, υποτροπιάζουσας πολυπόθεσης της μύτης και παραρρινικών κόλπων και δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ ή σε άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων στην αναμνηστική?
κατάσταση μετά από μεταμόσχευση παράκαμψης στεφανιαίας αρτηρίας.
επιβεβαιωμένη υπερκαλιαιμία
ανεπάρκεια αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης.
εγκυμοσύνη (III τρίμηνο)
παιδιά κάτω των 12 ετών.

Προσεκτικά

χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια
ιογενής ηπατίτιδα, αλκοολική ηπατική βλάβη, ηπατική ή / και νεφρική ανεπάρκεια μέτριας και ήπιας σοβαρότητας, καλοήθης υπερφιλερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), κίρρωση του ήπατος με πυλαία υπέρταση, νεφρωσικό σύνδρομο.
σακχαρώδης διαβήτης, ασθένειες των περιφερικών αρτηριών, πεπτικό έλκος του στομάχου και δωδεκαδάκτυλο (ιστορικό) γαστρίτιδα, εντερίτιδα, κολίτιδα.
βρογχικό άσθμα, βρογχόσπασμος
ηλικιωμένη ηλικία

Εγκυμοσύνη και γαλουχία

Εάν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο στο τρίμηνο I και II της εγκυμοσύνης, πρέπει να είστε προσεκτικοί - η χρήση είναι δυνατή μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σε περιπτώσεις όπου το πιθανό όφελος υπερβαίνει τον πιθανό κίνδυνο.

Υπερβολική δόση

Συμπτώματα

  • κοιλιακό άλγος;
  • ναυτία;
  • εμετος
  • διέγερση ή λήθαργος
  • υπνηλία;
  • σύγχυση της συνείδησης
  • ταχυκαρδία;
  • αρρυθμία;
  • οξεία νεφρική ανεπάρκεια;
  • μεταβολική οξέωση;
  • συχνουρία;
  • υπερθερμία;
  • πονοκέφαλο;
  • τρόμος ή μυϊκές συσπάσεις
  • αυξημένη δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών.
  • αύξηση του χρόνου προθρομβίνης.

Εάν υποψιάζεστε υπερβολική δόση, θα πρέπει να ζητήσετε αμέσως ιατρική βοήθεια.

Θεραπευτική αγωγή

  • γαστρική πλύση, ακολουθούμενη από το διορισμό ενεργού άνθρακα.
  • αλκαλικό ποτό
  • αναγκαστική διούρηση;
  • συμπτωματική θεραπεία.

Όροι και προϋποθέσεις αποθήκευσης

Συνιστάται η αποθήκευση των δισκίων σε δροσερό, σκοτεινό μέρος μακριά από παιδιά. Η διάρκεια ζωής είναι 3 χρόνια..

Όροι διακοπών στο φαρμακείο

Μπορείτε να αγοράσετε το Next χωρίς ιατρική συνταγή.

Ανάλογα Neksta

Τα ακόλουθα φάρμακα είναι ανάλογα των δισκίων NEXT:

Τιμή Neksta

Η κατά προσέγγιση τιμή για το Next (6, 10 ή 20 δισκία ανά συσκευασία) είναι 125, 165 ή 225-240 ρούβλια.

Κριτικές του Next

Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις

Ερώτηση: Είναι δυνατή η χρήση στη συνέχεια κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

Απάντηση: Δεν έχουν διεξαχθεί μελέτες σχετικά με την επίδραση του φαρμάκου στην εγκυμοσύνη. Η χρήση παρακεταμόλης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης επιτρέπεται με προσοχή, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Η ιβουπροφαίνη αντενδείκνυται στο τρίμηνο ΙΙΙ της εγκυμοσύνης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με προσοχή στο τρίμηνο I και II της εγκυμοσύνης.

Επόμενο tablet: οδηγίες χρήσης

Το φάρμακο Next είναι ένα σύνθετο φάρμακο από την ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων με έντονη αναλγητική, αντιπυρετική και αντιφλεγμονώδη ιδιότητα.

Μορφή απελευθέρωσης και σύνθεση φαρμάκου

Το φάρμακο Nekst διατίθεται με τη μορφή δισκίων για στοματική χορήγηση σε κυψέλες των 2, 6, 10 ή 12 δισκίων σε συσκευασία από χαρτόνι, η οποία περιέχει οδηγίες με λεπτομερή περιγραφή.

Κάθε δισκίο περιέχει ενεργά ενεργά συστατικά:

  • Ibuprofen 400 mg;
  • Παρακεταμόλη 200 mg.

Επιπλέον, η σύνθεση του φαρμάκου περιλαμβάνει έναν αριθμό βοηθητικών συστατικών.

Φαρμακολογικές ιδιότητες

Τα δισκία NEXT είναι ένα συνδυασμένο φάρμακο που έχει έντονο αναλγητικό, αντιφλεγμονώδες και αντιπυρετικό αποτέλεσμα στο σώμα. Τα ενεργά συστατικά που συνθέτουν το χάπι αναστέλλουν τη σύνθεση των προσταγλανδινών - το κύριο διεγερτικό των φλεγμονωδών διεργασιών στο σώμα.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με το φάρμακο, ο πόνος στην περιοχή των αρθρώσεων σε κατάσταση ηρεμίας μειώνεται, η αντοχή των αρθρώσεων στη σωματική δραστηριότητα αυξάνεται και η πρωινή δυσκαμψία και οίδημα των φλεγμονών των αρθρώσεων μειώνεται υπό την επίδραση του φαρμάκου.

Το φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέρος σύνθετης θεραπείας για διάφορους πόνους και οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις, που συνοδεύονται από αυξημένη θερμοκρασία σώματος.

Ενδείξεις χρήσης

Το φάρμακο συνταγογραφείται σε ασθενείς στις ακόλουθες καταστάσεις:

  • Ένταση πονοκεφάλους, σοβαρή ημικρανία
  • Πονόδοντος;
  • Μυϊκός πόνος;
  • Επώδυνη εμμηνόρροια στις γυναίκες.
  • Νευραλγία;
  • Πόνος στην πλάτη, κάτω πλάτη
  • Πόνος στις αρθρώσεις;
  • Μετατραυματικός πόνος
  • Πόνος που προκαλείται από τη φλεγμονώδη διαδικασία του μυοσκελετικού συστήματος.
  • Πόνος που προκαλείται από μώλωπες, διάστρεμμα.
  • Ως μέρος σύνθετης θεραπείας για οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις.
  • Πυρετός.

Αντενδείξεις

Το φάρμακο μπορεί να ληφθεί μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες ενός γιατρού. Πριν ξεκινήσετε τη θεραπεία, θα πρέπει να διαβάσετε προσεκτικά τις οδηγίες, καθώς το φάρμακο έχει μια σειρά από τις ακόλουθες αντενδείξεις:

  • Αυξημένη ατομική ευαισθησία στα συστατικά του φαρμάκου.
  • Υποψία γαστρικού έλκους ή διαγνωσμένου έλκους.
  • Γαστρεντερική αιμορραγία ή υποψία για αυτό.
  • Διαβρωτική ελκώδης κολίτιδα;
  • Μειωμένη λειτουργία του ήπατος και των νεφρών, σοβαρή ηπατική ή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Διαταραχές πήξης του αίματος, σοβαρές γενετικές ασθένειες - αιμοφιλία, αιμορραγική διάθεση, αυξημένη τάση για αιμορραγία.
  • Βρογχικό άσθμα ή ιστορικό βρογχόσπασμου.
  • Ατομική δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ.
  • Πρόσφατα μεταφερθείσες χειρουργικές επεμβάσεις στην παράκαμψη της αορτής, της στεφανιαίας αρτηρίας.
  • Αυξημένα επίπεδα καλίου στο αίμα, επιβεβαιωμένα με εργαστηριακές δοκιμές.
  • Εγκυμοσύνη 1 και 3 τρίμηνα
  • Ηλικία σε παιδιά κάτω των 12 ετών.
  • Περίοδος θηλασμού.

Οι σχετικές αντενδείξεις (όταν ένα φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις) περιλαμβάνουν:

  • Χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια
  • Τοξίκωση του σώματος με αλκοόλ.
  • Ηπατική ή νεφρική ανεπάρκεια με μέτρια δυσλειτουργία οργάνων.
  • Γαστρίτιδα;
  • Ασθενείς άνω των 60 ετών.

Μέθοδος εφαρμογής και δοσολογία

Τα δισκία NEXT προορίζονται για στοματική χορήγηση. Για να μειωθεί η ερεθιστική δράση των δραστικών συστατικών στις βλεννογόνους του πεπτικού σωλήνα, τα δισκία λαμβάνονται καλύτερα μετά τα γεύματα, αμέσως κατάποση, χωρίς μάσημα.

Σύμφωνα με τις οδηγίες, στους ενήλικες ασθενείς συνταγογραφείται 1 δισκίο όχι περισσότερο από 3 φορές την ημέρα. Παιδιά από 12 ετών - όχι περισσότερο από 2 δισκία την ημέρα. Η διάρκεια της φαρμακευτικής αγωγής δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 3-5 ημέρες, καθώς σε αυτήν την περίπτωση ο κίνδυνος σοβαρών ανεπιθύμητων ενεργειών αυξάνεται σημαντικά. Ελλείψει του αναμενόμενου θεραπευτικού αποτελέσματος, ο ασθενής θα πρέπει να συμβουλευτεί έναν γιατρό για να διευκρινίσει τη διάγνωση και να διορθώσει τη θεραπεία.

Χρήση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας

Δεδομένου ότι κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τοποθετούνται όλα τα όργανα και τα συστήματα του εμβρύου, η χρήση οποιωνδήποτε φαρμάκων, συμπεριλαμβανομένων των δισκίων NEXT, αντενδείκνυται.

Η χρήση του φαρμάκου κατά το δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι δυνατή μόνο για λόγους υγείας, σε περιπτώσεις όπου τα αναμενόμενα οφέλη για τη μητέρα θα υπερβούν κατά πολύ τον πιθανό κίνδυνο για το έμβρυο. Η θεραπεία πραγματοποιείται υπό τη συνεχή επίβλεψη ειδικού.

Η χρήση του φαρμάκου στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης αντενδείκνυται στις γυναίκες, καθώς σε αυτήν την περίπτωση ο κίνδυνος αιμορραγίας στο έμβρυο και στα νεογέννητα αυξάνεται, καθώς και η υψηλή πιθανότητα αιμορραγίας στη γυναίκα που εργάζεται.

Δεδομένου ότι τα δραστικά ενεργά συστατικά απεκκρίνονται στο μητρικό γάλα, η χρήση των δισκίων NEXT αντενδείκνυται κατά τη γαλουχία. Εάν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο, μια γυναίκα θα πρέπει να σταματήσει προσωρινά το θηλασμό.

Παρενέργειες

Όταν χρησιμοποιείτε το φάρμακο για περισσότερο από 3 ημέρες σε ασθενείς, αυξάνεται ο κίνδυνος εμφάνισης παρενεργειών, οι οποίες εκδηλώνονται με τα ακόλουθα κλινικά συμπτώματα:

  • Από την πλευρά του πεπτικού σωλήνα - πόνος στο στομάχι, ναυτία, έλλειψη όρεξης, διάρροια ή δυσκοιλιότητα, επιδείνωση χρόνιων παθήσεων του πεπτικού σωλήνα, ανάπτυξη πεπτικού έλκους και διαβρωτική κολίτιδα.
  • Από την πλευρά του ήπατος - αύξηση του ήπατος και αύξηση της δραστηριότητας των τρανσαμινασών του ήπατος. Σε σοβαρές περιπτώσεις, είναι δυνατή η ανάπτυξη ηπατικής ανεπάρκειας.
  • Η ανάπτυξη της διάμεσης νεφρίτιδας, οξείας νεφρικής ανεπάρκειας.
  • Εξανθήματα στο δέρμα ερυθηματώδους φύσης.
  • Σε ασθενείς με ιστορικό βρογχικού άσθματος, αύξηση και επιδείνωση των ασθματικών προσβολών, παρατηρείται βρογχόσπασμος.
  • από το καρδιαγγειακό σύστημα - αλλαγή στην αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία, καρδιακή ανεπάρκεια.

Υπερβολική δόση

Με την παρατεταμένη χρήση του φαρμάκου σε μεγάλες δόσεις, ο ασθενής μπορεί να εμφανίσει σημάδια υπερδοσολογίας, τα οποία εκφράζονται για την ενίσχυση των παραπάνω παρενεργειών και την ανάπτυξη σοβαρής ηπατικής και νεφρικής ανεπάρκειας. Εάν εμφανιστούν τέτοια συμπτώματα, ο ασθενής θα πρέπει να μεταφερθεί αμέσως σε νοσοκομείο όπου πλένεται το στομάχι του, να ενίονται εντερορρακτικά μέσα και, εάν είναι απαραίτητο, να πραγματοποιηθεί συμπτωματική θεραπεία.

Η αλληλεπίδραση του φαρμάκου με άλλα φάρμακα

Με την ταυτόχρονη χορήγηση του φαρμάκου Nekst με φαινυτοΐνη, ριφαμπικίνη, φαινυλβουταζόνη και τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά σε ασθενείς, ο κίνδυνος τοξικής ηπατικής βλάβης και η ανάπτυξη σοβαρής υπερδοσολογίας αυξάνεται.

Όταν το φάρμακο συνδυάζεται με γλυκοκορτικοστεροειδή, ιβουπροφαίνη, αιθανόλη, αυξάνεται ο κίνδυνος διαβρωτικών-ελκωτικών βλαβών των βλεννογόνων του γαστρεντερικού σωλήνα..

Με την ταυτόχρονη χορήγηση αυτού του φαρμάκου με φάρμακα που περιλαμβάνουν παρακεταμόλη, ο κίνδυνος τοξικής ηπατικής βλάβης αυξάνεται σημαντικά σε ασθενείς.

Η μακροχρόνια χρήση βαρβιτουρικών μειώνει τη θεραπευτική δράση της παρακεταμόλης, η οποία αποτελεί μέρος του φαρμάκου. Τα αντιόξινα και τα εντεροπροσροφητικά μειώνουν την απορρόφηση της ιβουπροφαίνης και της παρακεταμόλης, γεγονός που μειώνει σημαντικά τη θεραπευτική δράση του φαρμάκου..

Το φάρμακο δεν συνιστάται να συνταγογραφείται ταυτόχρονα με αντιπηκτικά ή ακετυλοσαλικυλικό οξύ, καθώς με μια τέτοια αλληλεπίδραση φαρμάκου, ο κίνδυνος αιμορραγίας αυξάνεται.

Ειδικές Οδηγίες

Όταν χρησιμοποιεί το φάρμακο για περισσότερο από 5 ημέρες, ο ασθενής πρέπει να παρακολουθεί τη λειτουργία του ήπατος και τους κύριους δείκτες των παραμέτρων του αίματος. Με την παραμικρή διαταραχή στο ήπαρ, το φάρμακο πρέπει να διακόπτεται.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με το φάρμακο, θα πρέπει να αποφεύγετε την οδήγηση ή τον εξελιγμένο εξοπλισμό που απαιτεί γρήγορη ανταπόκριση.

Αναλογικά του Next

Ανάλογα του φαρμάκου Επόμενο είναι:

Επειδή το φάρμακο δεν έχει δομικά ανάλογα, συμβουλευτείτε έναν γιατρό πριν το αντικαταστήσετε με ένα από τα καθορισμένα ανάλογα.

Φαρμακείο και συνθήκες αποθήκευσης

Το φάρμακο μπορεί να αγοραστεί στα φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή. Συνιστάται η αποθήκευση των δισκίων σε δροσερό, σκοτεινό μέρος μακριά από παιδιά. Η διάρκεια ζωής του φαρμάκου αναφέρεται στη συσκευασία και είναι 3 χρόνια από την ημερομηνία παρασκευής, μετά την οποία το φάρμακο δεν μπορεί να ληφθεί από το στόμα..

Επόμενη τιμή

Το μέσο κόστος του φαρμάκου Next στα φαρμακεία στη Μόσχα είναι 150 ρούβλια.

Nekst επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο δισκία 400 mg + 200 mg 20 τεμ.

Η εμφάνιση του προϊόντος μπορεί να διαφέρει. ?

Διαθέσιμο για παράδοση

Μορφή απελευθέρωσης: δισκία

Ισχύει έως: 04/01/2021

Κωδικός προϊόντος: 170006715

Οδηγίες χρήσης

Λατινικό όνομα

Δραστική ουσία

Φόρμα έκδοσης

επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο δισκία

Ιδιοκτήτης / Καταχωρητής

Διεθνής ταξινόμηση ασθενειών (ICD-10)

Φαρμακολογική ομάδα

ΜΣΑΦ σε συνδυασμό με αντιπυρετικό αναλγητικό

φαρμακολογική επίδραση

Το συνδυασμένο φάρμακο, έχει αναλγητικά, αντιφλεγμονώδη και αντιπυρετικά αποτελέσματα.

Η παρακεταμόλη είναι ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό, έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση λόγω του αποκλεισμού της COX στο κεντρικό νευρικό σύστημα και της επίδρασης στα κέντρα πόνου και θερμορρύθμισης.

Η ιβουπροφαίνη - ΜΣΑΦ, έχει αναλγητικά, αντιφλεγμονώδη και αντιπυρετικά αποτελέσματα που σχετίζονται με μη επιλεκτική καταστολή της δραστηριότητας COX που ρυθμίζει τη σύνθεση προσταγλανδίνης.

Τα συστατικά του φαρμάκου δρουν τόσο στους κεντρικούς όσο και στους περιφερειακούς μηχανισμούς του σχηματισμού πόνου. Το κατευθυνόμενο, συμπληρωματικό αποτέλεσμα των δύο συστατικών έχει ένα γρήγορο θεραπευτικό αποτέλεσμα και ένα έντονο αναλγητικό αποτέλεσμα.

Φαρμακοκινητική

Απορρόφηση - Υψηλή, CΜέγιστη είναι 5-20 μg / ml, TΜέγιστη - 0,5-2 ώρες; σύνδεση με τις πρωτεΐνες του πλάσματος - 15%. Διεισδύει στο BBB.

Μεταβολίζεται στο ήπαρ, με το σχηματισμό ενεργών και ανενεργών μεταβολιτών.

Τ1/2 - 1-4 ώρες. Αποβάλλεται κυρίως από τα νεφρά με τη μορφή μεταβολιτών - γλυκουρονιδίων και θειικών, 3% - αμετάβλητο.

Απορροφάται καλά από το πεπτικό σύστημα. ΤΜέγιστη όταν λαμβάνεται με άδειο στομάχι - 45 λεπτά, όταν λαμβάνεται μετά τα γεύματα - 1,5-2,5 ώρες. Σύνδεση με πρωτεΐνες πλάσματος - 90%. Η συγκέντρωση του φαρμάκου στο αρθρικό υγρό υπερβαίνει την περιεκτικότητα στο πλάσμα.

Υποβάλλεται σε μεταβολισμό ενός συστήματος και μετά το σύστημα στο ήπαρ.

Έχει κινητική απέκκρισης δύο φάσεων, Τ1/2 ίση με 2-2,5 ώρες. Αποβάλλεται από τα νεφρά (αμετάβλητο όχι περισσότερο από 1%) και σε μικρότερο βαθμό - με χολή.

- πονοκέφαλος (συμπεριλαμβανομένης της ημικρανίας)

- πόνος στις αρθρώσεις, πόνος σε φλεγμονώδεις και εκφυλιστικές ασθένειες του μυοσκελετικού συστήματος.

- πόνος με μώλωπες, διάστρεμμα, εξάρθρωση, κατάγματα ·

- σύνδρομο μετατραυματικού και μετεγχειρητικού πόνου.

- εμπύρετες καταστάσεις (συμπεριλαμβανομένης της γρίπης και του κρυολογήματος).

- Υπερευαισθησία στα συστατικά του φαρμάκου.

- διαβρωτικές και ελκώδεις ασθένειες του πεπτικού συστήματος (στην οξεία φάση), γαστρεντερική αιμορραγία.

Σοβαρή ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια

- αιμορραγικές διαταραχές (αιμοφιλία, παρατεταμένος χρόνος αιμορραγίας, τάση για αιμορραγία, αιμορραγική διάθεση) ·

- πλήρης ή ατελής συνδυασμός βρογχικού άσθματος, υποτροπιάζουσας πολυπότωσης της μύτης και παραρρινικών κόλπων και δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ ή σε άλλα ΜΣΑΦ, συμπεριλαμβανομένων στην αναμνηστική?

- κατάσταση μετά από μεταμόσχευση παράκαμψης στεφανιαίας αρτηρίας ·

- III τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

- παιδιά κάτω των 12 ετών.

Προφυλάξεις: χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια ιογενής ηπατίτιδα, αλκοολική ηπατική βλάβη, ηπατική ή / και νεφρική ανεπάρκεια μέτριας και ήπιας σοβαρότητας, καλοήθης υπερφιλερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), κίρρωση του ήπατος με πυλαία υπέρταση, νεφρωσικό σύνδρομο. σακχαρώδης διαβήτης, ασθένειες των περιφερικών αρτηριών, πεπτικό έλκος του στομάχου και δωδεκαδάκτυλο (ιστορικό) γαστρίτιδα, εντερίτιδα, κολίτιδα. βρογχικό άσθμα, βρογχόσπασμος ηλικιωμένη ηλικία εγκυμοσύνη (τρίμηνα I και II - η χρήση είναι δυνατή μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σε περιπτώσεις όπου το πιθανό όφελος υπερβαίνει τον πιθανό κίνδυνο), περίοδο γαλουχίας (εάν πρέπει να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, θα πρέπει να διακόψετε το θηλασμό).

Από το νευρικό σύστημα: πονοκέφαλος, ζάλη, διαταραχές ύπνου, άγχος, κατάθλιψη.

Από το καρδιαγγειακό σύστημα: ταχυκαρδία, αυξημένη αρτηριακή πίεση, καρδιακή ανεπάρκεια.

Από το αναπνευστικό σύστημα: δύσπνοια, βρογχόσπασμος.

Από το πεπτικό σύστημα: κοιλιακός πόνος, ναυτία, έμετος, καούρα, μειωμένη όρεξη, διάρροια ή δυσκοιλιότητα, μετεωρισμός, έλκος της βλεννογόνου των ούλων, αφθώδης στοματίτιδα, παγκρεατίτιδα.

Από την πλευρά των αισθητηριακών οργάνων: προβλήματα ακοής, κουδούνισμα ή εμβοές, προβλήματα όρασης, θολή όραση ή διπλωπία, ξηρότητα και ερεθισμός των ματιών.

Από το ουροποιητικό σύστημα: οξεία νεφρική ανεπάρκεια, νεφρωσικό σύνδρομο, πολυουρία, κυστίτιδα.

Αλλεργικές αντιδράσεις: δερματικό εξάνθημα, φαγούρα στο δέρμα, αλλεργική ρινίτιδα, αγγειοοίδημα, εξιδρωματικό πολύμορφο ερύθημα (συμπεριλαμβανομένου του συνδρόμου Stevens-Johnson), τοξική επιδερμική νεκρόλυση (σύνδρομο Lyell).

Από το αιμοποιητικό σύστημα: αναιμία, θρομβοπενία, θρομβοκυτταροπενική πορφύρα, ακοκκιοκυτταραιμία, λευκοπενία, ηωσινοφιλία.

Με παρατεταμένη χρήση σε μεγάλες δόσεις - ηπατοτοξική και νεφροτοξική (ηπατίτιδα, διάμεση νεφρίτιδα και θηλώδης νέκρωση) δράση. αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία.

Υπερβολική δόση

Συμπτώματα: κοιλιακός πόνος, ναυτία, έμετος, διέγερση ή λήθαργος, υπνηλία, σύγχυση, ταχυκαρδία, αρρυθμία, οξεία νεφρική ανεπάρκεια, μεταβολική οξέωση, ταχεία ούρηση, υπερθερμία, πονοκέφαλος, τρόμος ή μυϊκός συστροφή. αυξημένη δραστικότητα ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση του χρόνου προθρομβίνης. Εάν υποψιάζεστε υπερβολική δόση, θα πρέπει να ζητήσετε αμέσως ιατρική βοήθεια.

Θεραπεία: πλύση στομάχου, ακολουθούμενη από το διορισμό ενεργού άνθρακα. αλκαλικό ποτό, αναγκαστική διούρηση, συμπτωματική θεραπεία.

Ειδικές Οδηγίες

Θα πρέπει να αποφεύγεται η ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη και / ή ΜΣΑΦ..

Όταν χρησιμοποιείτε το φάρμακο για περισσότερο από 5-7 ημέρες, θα πρέπει να παρακολουθούνται οι παράμετροι του περιφερικού αίματος και η λειτουργική κατάσταση του ήπατος.

Η παρακεταμόλη παραμορφώνει τα αποτελέσματα εργαστηριακών μελετών γλυκόζης και ουρικού οξέος στο πλάσμα του αίματος.

Όταν εμφανίζονται συμπτώματα γαστροπάθειας ΜΣΑΦ, ενδείκνυται προσεκτική παρακολούθηση, συμπεριλαμβανομένης της οισοφαγαστροδεδοδενοσκόπησης, μιας εξέτασης αίματος με αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη και απόκρυφα κόπρανα αίματος..

Εάν είναι απαραίτητο να προσδιοριστούν τα 17-κετοστεροειδή, το φάρμακο θα πρέπει να διακοπεί 48 ώρες πριν από τη μελέτη..

Στο πλαίσιο της λήψης του φαρμάκου, οι ασθενείς θα πρέπει να απέχουν από όλους τους τύπους δραστηριοτήτων που απαιτούν αυξημένη προσοχή, γρήγορη ψυχική και κινητική αντίδραση.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, δεν συνιστάται η χρήση ποτών που περιέχουν αλκοόλ..

Επόμενο

Απελευθερώστε τα έντυπα και τη συσκευασία του φαρμάκου Next

Επικαλυμμένα με λεπτό υμένιο δισκία

σε συσκευασία των 6 ή 10 τεμ.

Σύνθεση και δραστική ουσία

Η δομή του Next περιλαμβάνει:

1 δισκίο περιέχει:
δραστικές ουσίες: ιβουπροφαίνη 400 mg, παρακεταμόλη 200 mg
έκδοχα: υδροφωσφορικό ασβέστιο (Fujikalin), μικροκρυσταλλική κυτταρίνη, νάτριο κροσκαρμελλόζης, υδρολόζη (υδροξυπροπυλοκυτταρίνη (Klucel EF)), τάλκης, στεατικό μαγνήσιο, κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου (αεροζόλ

φαρμακολογική επίδραση

Στη συνέχεια - ένα συνδυασμένο φάρμακο, έχει αναλγητικά, αντιφλεγμονώδη και αντιπυρετικά αποτελέσματα.

Η παρακεταμόλη είναι ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό, έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση λόγω του αποκλεισμού της κυκλοοξυγενάσης στο κεντρικό νευρικό σύστημα και της επίδρασης στα κέντρα πόνου και θερμορύθμισης.

Η ιβουπροφαίνη είναι ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες φάρμακο που έχει αναλγητικά, αντιφλεγμονώδη και αντιπυρετικά αποτελέσματα που σχετίζονται με μη επιλεκτική καταστολή της δραστηριότητας κυκλοοξυγενάσης που ρυθμίζει τη σύνθεση προσταγλανδίνης.

Τα συστατικά του φαρμάκου δρουν τόσο στους κεντρικούς όσο και στους περιφερειακούς μηχανισμούς του σχηματισμού πόνου. Το κατευθυνόμενο, συμπληρωματικό αποτέλεσμα των δύο συστατικών έχει ένα γρήγορο θεραπευτικό αποτέλεσμα και ένα έντονο αναλγητικό αποτέλεσμα.

Τι βοηθά στη συνέχεια: μαρτυρία

  • πονοκέφαλος (συμπεριλαμβανομένης της ημικρανίας)
  • πονόδοντος
  • algodismenorea (επώδυνη εμμηνόρροια)
  • νευραλγία
  • μυαλγία
  • πόνος στην πλάτη
  • πόνος στις αρθρώσεις, πόνος σε φλεγμονώδεις και εκφυλιστικές ασθένειες του μυοσκελετικού συστήματος
  • πόνος με μώλωπες, διάστρεμμα, εξάρθρωση, κατάγματα
  • σύνδρομο μετεγχειρητικού και μετεγχειρητικού πόνου
  • εμπύρετη κατάσταση (συμπεριλαμβανομένης της γρίπης και του κρυολογήματος).

Αντενδείξεις

  • υπερευαισθησία στα συστατικά του φαρμάκου
  • διαβρωτικές και ελκώδεις ασθένειες του γαστρεντερικού σωλήνα (στην οξεία φάση), γαστρεντερική αιμορραγία
  • σοβαρή ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια
  • αιμορραγικές διαταραχές (αιμοφιλία, παρατεταμένος χρόνος αιμορραγίας, τάση για αιμορραγία, αιμορραγική διάθεση)
  • πλήρης ή ατελής συνδυασμός βρογχικού άσθματος, υποτροπιάζουσας πολυπόθεσης της μύτης και παραρρινικών κόλπων και δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ ή σε άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων ιστορία
  • κατάσταση μετά από μεταμόσχευση παράκαμψης στεφανιαίας αρτηρίας
  • επιβεβαιωμένη υπερκαλιαιμία
  • ανεπάρκεια αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης
  • παιδιά κάτω των 12 ετών.

Προφυλάξεις: Χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια, ιογενής ηπατίτιδα, αλκοολική ηπατική βλάβη, ηπατική ή / και νεφρική ανεπάρκεια μέτριας και ήπιας σοβαρότητας, καλοήθης υπερφιλερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), κίρρωση του ήπατος με πυλαία υπέρταση, νεφρωσικό σύνδρομο, σακχαρώδης διαβήτης, ασθένειες περιφερικές αρτηρίες, πεπτικό έλκος του στομάχου και γαστρίτιδα του δωδεκαδακτύλου (ιστορικό), εντερίτιδα, άσθμα κολίτιδας, εγκυμοσύνη ηλικιωμένων βρογχόσπασμων (περιποίηση I και II αδελφές - η χρήση είναι δυνατή μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες ενός γιατρού σε περιπτώσεις όπου το πιθανό όφελος υπερβαίνει τον πιθανό κίνδυνο).

ΕΠΟΜΕΝΟ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού

Η χρήση του φαρμάκου στο τρίμηνο ΙΙΙ της εγκυμοσύνης αντενδείκνυται.

Εάν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο στο τρίμηνο I και II της εγκυμοσύνης, πρέπει να είστε προσεκτικοί - η χρήση είναι δυνατή μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σε περιπτώσεις όπου το πιθανό όφελος υπερβαίνει τον πιθανό κίνδυνο.

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού, εάν είναι απαραίτητο, η χρήση του φαρμάκου θα πρέπει να σταματήσει το θηλασμό.

Επόμενο: οδηγίες χρήσης

Τα επόμενα δισκία λαμβάνονται από το στόμα μετά τα γεύματα..

Ενήλικες: 1 δισκίο 3 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 3 δισκία.
Παιδιά άνω των 12 ετών (σωματικό βάρος άνω των 40 κιλών): 1 δισκίο 2 φορές την ημέρα.

Η διάρκεια της θεραπείας δεν υπερβαίνει τις 3 ημέρες ως αντιπυρετικό και όχι περισσότερο από 5 ημέρες ως αναισθητικό.

Η συνέχιση της θεραπείας με το φάρμακο είναι δυνατή μόνο μετά από διαβούλευση με γιατρό.

Παρενέργειες

Από το νευρικό σύστημα: πονοκέφαλος, ζάλη, διαταραχές ύπνου, άγχος, κατάθλιψη.

Από το καρδιαγγειακό σύστημα: ταχυκαρδία, αυξημένη αρτηριακή πίεση, καρδιακή ανεπάρκεια.

Από το αναπνευστικό σύστημα: δύσπνοια, βρογχόσπασμος.

Από το γαστρεντερικό σωλήνα: κοιλιακός πόνος, ναυτία, έμετος, καούρα, μειωμένη όρεξη, διάρροια ή δυσκοιλιότητα, μετεωρισμός, έλκος του βλεννογόνου των ούλων, αφθώδης στοματίτιδα, παγκρεατίτιδα.

Αισθητηριακά όργανα: προβλήματα ακοής, κουδούνισμα ή εμβοές, προβλήματα όρασης, θολή όραση ή διπλωπία, ξηρότητα και ερεθισμός των ματιών.

Από το ουροποιητικό σύστημα: οξεία νεφρική ανεπάρκεια, νεφρωσικό σύνδρομο, πολυουρία, κυστίτιδα.

Αλλεργικές αντιδράσεις: δερματικό εξάνθημα, φαγούρα στο δέρμα, αλλεργική ρινίτιδα, αγγειοοίδημα, εξιδρωματικό πολύμορφο ερύθημα (συμπεριλαμβανομένου του συνδρόμου Stevens-Johnson), τοξική επιδερμική νεκρόλυση (σύνδρομο Lyell).

Αιματοποιητικά όργανα: αναιμία, θρομβοκυτταροπενία, θρομβοκυτταροπενική πορφύρα, ακοκκιοκυττάρωση, λευκοπενία, ηωσινοφιλία.

Με παρατεταμένη χρήση σε μεγάλες δόσεις - ηπατοτοξική και νεφροτοξική (ηπατίτιδα, διάμεση νεφρίτιδα και θηλώδης νέκρωση), αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία.

Ειδικές Οδηγίες

Θα πρέπει να αποφεύγεται η ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη και / ή μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα..

Όταν χρησιμοποιείτε το φάρμακο για περισσότερο από 5-7 ημέρες, θα πρέπει να παρακολουθούνται οι παράμετροι του περιφερικού αίματος και η λειτουργική κατάσταση του ήπατος.

Η παρακεταμόλη παραμορφώνει τα αποτελέσματα εργαστηριακών μελετών γλυκόζης και ουρικού οξέος στο πλάσμα του αίματος.

Όταν εμφανίζονται συμπτώματα γαστροπάθειας ΜΣΑΦ, ενδείκνυται προσεκτική παρακολούθηση, συμπεριλαμβανομένης της οισοφαγαστροδεδοδενοσκόπησης, μιας εξέτασης αίματος με αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη και απόκρυφα κόπρανα αίματος..

Εάν είναι απαραίτητο να προσδιοριστούν τα 17-κετοστεροειδή, το φάρμακο θα πρέπει να διακοπεί 48 ώρες πριν από τη μελέτη..

Στο πλαίσιο της λήψης του φαρμάκου, οι ασθενείς θα πρέπει να απέχουν από όλους τους τύπους δραστηριοτήτων που απαιτούν αυξημένη προσοχή, γρήγορη ψυχική και κινητική αντίδραση.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, δεν συνιστάται η λήψη ποτών που περιέχουν αλκοόλ.

Συνδυασμός με άλλα φάρμακα

Επαγωγείς μικροσωμικής οξείδωσης στο ήπαρ (φαινυτοΐνη, αιθανόλη, βαρβιτουρικά, φλουμεκινόλη, ριφαμπικίνη, φαινυλβουταζόνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά) αυξάνουν την παραγωγή υδροξυλιωμένων δραστικών μεταβολιτών, γεγονός που καθιστά δυνατή την ανάπτυξη σοβαρής δηλητηρίασης σε περίπτωση υπερδοσολογίας.

Οι αναστολείς της μικροσωμικής οξείδωσης (συμπεριλαμβανομένης της σιμετιδίνης) μειώνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικότητας.

Τα μυελοτοξικά φάρμακα ενισχύουν την αιματοτοξικότητα του φαρμάκου.

Ο συνδυασμός ιβουπροφαίνης με αιθανόλη, γλυκοκορτικοστεροειδή αυξάνει τον κίνδυνο διαβρωτικών και ελκωτικών βλαβών του γαστρεντερικού σωλήνα.

Η ταυτόχρονη χρήση παρακεταμόλης με αιθανόλη αυξάνει τον κίνδυνο οξείας παγκρεατίτιδας.

Η παρακεταμόλη και η ιβουπροφαίνη ενισχύουν την επίδραση των έμμεσων αντιπηκτικών και μειώνουν την αποτελεσματικότητα των ουρικοσουρικών φαρμάκων.

Η παρατεταμένη χρήση βαρβιτουρικών μειώνει την αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης.

Το Diflunisal αυξάνει τη συγκέντρωση της παρακεταμόλης στο πλάσμα κατά 50%, γεγονός που αυξάνει τον κίνδυνο ηπατοτοξικότητας.

Η ιβουπροφαίνη μειώνει την υποτασική δραστηριότητα των αγγειοδιασταλτικών, νατριουρητικών και διουρητικών - φουροσεμίδη και υδροχλωροθειαζίδη.

Τα αντιόξινα και η κολεστυραμίνη μειώνουν την απορρόφηση της ιβουπροφαίνης.

Η ιβουπροφαίνη ενισχύει την επίδραση των από του στόματος υπογλυκαιμικών παραγόντων και της ινσουλίνης.

Η ιβουπροφαίνη αυξάνει τη συγκέντρωση στο αίμα της διγοξίνης, του λιθίου και της μεθοτρεξάτης.

Με ταυτόχρονη χορήγηση με ακετυλοσαλικυλικό οξύ, η ιβουπροφαίνη μειώνει την αντιφλεγμονώδη και αντιαιμοπεταλιακή της δράση.

Cefamandol, cefaperazone, cefotetan, valproic acid, plicamycin αυξάνουν την επίπτωση της υποπροθρομβινναιμίας.

Υπερβολική δόση

Συμπτώματα: κοιλιακός πόνος, ναυτία, έμετος, διέγερση ή λήθαργος, υπνηλία, σύγχυση, ταχυκαρδία, αρρυθμία, οξεία νεφρική ανεπάρκεια, μεταβολική οξέωση, ταχεία ούρηση, υπερθερμία, κεφαλαλγία, τρόμος ή μυϊκές συσπάσεις, αυξημένη ηπατική λειτουργία, τρανσαμίνη χρόνος προθρομβίνης. Εάν υποψιάζεστε υπερβολική δόση, θα πρέπει να ζητήσετε αμέσως ιατρική βοήθεια.

Θεραπεία: πλύση στομάχου, ακολουθούμενη από το διορισμό αλκαλικού ποτού ενεργοποιημένου άνθρακα, αναγκαστική διούρηση, συμπτωματική θεραπεία.

Συνθήκες αποθήκευσης και διάρκεια ζωής

Σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C.

Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά.

Αναλογικά και τιμές

Μεταξύ ξένων και ρώσων ομολόγων τους διακρίνονται:

Κριτικές

Βρήκαμε αυτόματα αυτές τις κριτικές για το Next στο Διαδίκτυο:

Όταν ένας πονοκέφαλος και τίποτα δεν βοηθά, το ΕΠΟΜΕΝΟ το κάνει να πετά.

Παρακάτω μπορείτε να αφήσετε την κριτική σας! Το Next βοηθά στην αντιμετώπιση της νόσου?